Gündem Haberleri

  Bu tasarı kabul edilirse ABD'nin de ayıbı olur

  Hürriyet Haber
  07.10.2007 - 02:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ABD Kongresi'nde görüşülmesi beklenen, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarı konusunda, “Bütün çabalarımıza rağmen tarihi bir hata işler ve bu tasarıyı geçirirlerse, bu sorun Türkiye'den çok ABD'nin sorunu ve ayıbı olur. Umarız aklıselim galip gelecektir” dedi.

  Bağış, ABD Kongresi'nde görüşülmesi beklenen tasarının engellenmesi için, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ve MHP istanbul Milletvekili Gündüz Aktan ile birlikte ABD'ye gideceklerini bildirdi.

  Bağış, 8-11 Ekim arasındaki ziyarette, ABD'deki ülkedeki bazı sivil toplum kuruluşları, senatörler, Temsilciler Meclisi üyeleri, üst düzey bürokrat ve akademisyenlerle temaslarda bulunacaklarını belirterek, tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine vereceği zararı anlatacaklarını ve
  Kongreye sunulmaması için lobi faaliyetleri gerçekleştireceklerini söyledi.

  Türkiye'nin daha önceki çabaları ile 8 kongre üyesinin tasarıdan imzasını çektiğini hatırlatan Egemen Bağış, tasarının gündeme gelmesinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile çok yoğun bir çalışma başlattıklarını ifade etti.

  Tasarının aleyhinde oy kullanma ihtimali olanları teşvik edici, lehinde oy kullanma ihtimali olanları da uyarıcı mesajları içeren mektupları komite üyelerine gönderdiklerini belirten Bağış, ABD'deki Türk toplumunun, yaşadıkları bölgelerdeki kongre üyeleri ile temaslar kurması için oradaki sivil toplum örgütleriyle temas yürüttüklerini, ayrıca Türkiye'de iş yapan Amerikan firmalarının merkezleri ile temas kurmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

  Başbakan Erdoğan'ın da ABD Başkanı George W. Bush'un yanı sıra Bill Clinton ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i telefonla görüştüğünü hatırlatan Bağış, Erdoğan'ın, ABD ziyaretinde de Demokratların olası iktidarında dışişleri bakanı olma olasılığı bulunan Richard Holbrooke, Cumhuriyetçilerin “akıl hocalarından” Henry Kissinger ile Madeline Albright ile görüştüğünü hatırlattı.

  “ONARILAMAZ ZARARLAR VERECEK”

  Başbakan Erdoğan'ın, bu konuda Türkiye'nin haklı tezlerini ve Ermenistan'ın ortak bir tarih komisyonu projesinden nasıl kaçtığını çok net bir şekilde vurguladığını anlatan Bağış, şunları kaydetti:

  “Bu tasarının nelere mal olabileceğini ve Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere onarılamaz zararlar vereceğini daha önce ABD'deki muadillerimize çok iyi anlattık. Fakat Ermeni diasporasının baskıları ve iç politika ile ilgili kaygılar, ne yazık ki, bu tasarının sürekli gündeme getirilmesine neden oluyor.

  ABD Kongresi'nin başkan ve üyelerinin, kendi seçim bölgelerindeki Ermeni azınlığı kısa bir süre için mutlu etse de Türkiye-ABD ilişkilerine ve ABD'nin ulusal çıkarlarına uzun süreli zarar verecek bu tasarının geçmemesi için elimizden geleni yapacağız.
  Bütün çabalarımıza rağmen tarihi bir hata işler ve bu tasarıyı geçirirlerse bu sorun Türkiye'den çok ABD'nin sorunu ve ayıbı olur. Umarız aklıselim galip gelecektir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı