Gündem Haberleri

BU SÖZÜMÜZ SANA:Yunanca: "Ftani pia vre gitona" Türkçe: "Yetti be Komşu"

A.A
20.10.2007 - 11:11 | Son Güncelleme:

Yunan jetleri Ege'de, Türk jetlerine yine önleme yaptı. Genelkurmay, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında uçuş yapan Türk F-16'larına dün ve önceki gün toplam 8 kez önleme yaptığını internet sitesinde duyurdu. Bugüne kadar yüzlerce defa tekrarlanan havadaki bu tehlikeli tırmanış "Ftani pia vre gitona" (Yetti be Komşu) dedirtti.

YUNAN BOTU TÜRK BALIKÇILARA ATEŞ AÇTI
Bu arada Yunan sahil güvenlik botunun, Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarında Türk kara sularını ihlal ederek Türk balıkçı teknelerine ateş açtığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan “Kara Suları İhlalleri” bölümündeki duyuruya göre, Yunanistan'a ait bir adet sahil güvenlik botu, dün saat 00.50'de Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Altınova beldesi açıklarında, Türk kara sularını ihlal ederek, bölgede avlanmakta olan Türk balıkçı teknelerine projektör ile ışık tutmak ve ateş açmak suretiyle tacizde bulundu.
Yunanistan'a ait başka bir sahil güvenlik botu da, bugün saat 07.30'da İzmir'in Çeşme ilçesi Çiftlikköy açıklarında Türk kara sularını 20 dakika süreyle ihlal etti. Olaylar, gerekli girişimlerde bulunulması amacıyla Dışişleri Bakanlığına bildirildi.
Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'a ait uçakların, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında uçuş yapan Türk F-16'larına dün ve önceki gün toplam 8 kez önleme yaptığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan “Ege/Akdeniz Eğitim ve Tatbikat Uçuşlarına Yunanistan'ın Müdahalesi” başlıklı duyuruya göre, dün, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında uçuş icra eden F-16 uçaklarına, Yunanistan'ın Tanagra ve Limni meydanlarından kalkan M-2000 ve F-16 uçakları tarafından Midilli Adası batısında 4 önleme yapıldı.

Türk F-16 uçaklarına önceki gün ise; Yunanistan'ın Tanagra ve Neankhialos meydanlarından kalkan F-16 ve M-2000 uçakları tarafından Sakız Adası güneybatısında 3, Limni meydanından kalkan F-16 uçakları tarafından Midilli Adası kuzeybatısında bir önleme yapıldı.

 

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı