Gündem Haberleri

  Bu sorulara cevap verin

  ANKARA
  01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaçakçıların, nelerin geçişini ve taşıyıcılığını yaptığı açıklığa kavuşturulmalıdır. PKK’nın yeni militan kadro devşirmek istediği şüphesine netlik kazandırılmalıdır.Çürümüş kalem sahipleri, devletten önce bu konuda kesin bilgiye nasıl varmıştır. Terörle mücadelenin doğrultusunu tarumar etmek isteyenlerin tespiti yapıldı mı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uludere’de 35 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonuna ilişkin açıklamasında, “Türk devleti, terörle mücadelede vatandaş militan ayrımını yapacak basiret, bilgi, deneyim ve erdeme ziyadesiyle sahiptir” dedi. Bahçeli, özetle şunları vurguladı:

  Art niyetli güruh

  “Kamuoyuna yansıyan bazı çetrefilli hadiseler; bütün yönleriyle aydınlatılmadan, gerçekler berrak bir biçimde açığa ve ortaya çıkartılmadan art niyetli güruh tarafından kriz ve kavga konusu haline getirilmektedir. Sınır bölgesinde meydana gelen müessif olay, bunlardan yalnızca birisi olması bakımından son derece dikkate değerdir. Öncelikle TSK’nın yaptığı operasyonların hedefinde bölücü militanların mesken tuttuğu yer ve yolların olacağı tartışmasız bir husustur. Sözü edilen alan ve çevrede, kaçakçılık gibi gayrimeşru faaliyetlerin gece saatlerinde yürütülmesi tabiatıyla yanlış anlamalara ve değerlendirmelere ardına kadar kapı aralayacaktır. Bununla birlikte görevi ve yöresi ne olursa olsun, kanun dışı yollara tevessül ederek, teröristlerin geçiş ve ilerleyiş güzergâhını kaçakçılık yapmak maksadıyla kullananların masum görülmesi de eşyanın tabiatına aykırı olacaktır. Kaldı ki, PKK’lı teröristlerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede, onların gözetim ve müdahalesi olmadan kaçakçılık faaliyetinin yerine getirilmesi hem imkânsız hem de akla aykırı bir durumdur.

  Yanıtlarını arayan sorular

  Şayet doğruysa, kaçakçılık yaptığı iddia edilen kişilerin, nelerin geçişini ve taşıyıcılığını yaptıkları ve ele geçirilen kaçak malların halen nerede ve kimlerin elinde tutulduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. Kaçakçılığa konu olan madde ya da malların hangi çevrelerin nam ve hesabına taşındığı, bu işin içinde peşmergenin veya PKK terör örgütüyle birlikte uzantılarının da parmağının olup olmadığı mutlaka izah edilmelidir.
  Ölenlerin çoğunlukla 18-20 yaş aralığında olduğu ve aynı aileye mensup 29 kişinin bulunduğu düşünüldüğünde, PKK’nın yeni militan kadro devşirmek ve genç yaştakileri kullanmak için böylesi bir organizasyonun içinde olup olmadığı şüphesine de netlik kazandırılmalıdır.
  Medyada köşe tutarak ihanete mihmandarlık yapan çürümüş kalem sahiplerinin, devletin resmi makamlarından ve organlarından önce meseleyle ilgili kesin bilgi ya da yargıya varmaları nasıl mümkün olmuştur?
  Son aylarda terörle mücadelenin yoğunlaştığı ve belirlenen hedeflere yönelik operasyonların sıklaştığı bir zaman aralığında, mücadelenin doğasını, doğrultusunu ve dinamizmini tarumar etmek amacıyla eylem ve fikir birliği içinde olanların tespit ve teşhisi yapılmış mıdır?

  Göz yumanlar cezalandırılsın

  Sınırlarımızın emniyetiyle görevlendirilmiş güvenlik güçlerinin, kaçakçılık yapanlara göz yumması mümkün olmayacağı gibi, böylesi vahim bir hataya düşenlerin de haklarında gecikmeksizin cezai takibat ve yaptırımın icra edilmesi gerekecektir. Sınırlardaki dağlık alanlardan ve sarp geçitlerden, bölücü hainlerin silah, mühimmat ve patlayıcı maddeleri yük hayvanlarıyla sevk ettikleri kamuoyunca bilinmektedir. Ülkemize sızan terörist kafilelerin, zamanında fark edilememesinin büyük zayiatlara yol açtığı da bariz bir gerçektir. Bilhassa Aktütün, Dağlıca, Hantepe ve Gediktepe baskınlarından sonra bu yönde büyük tartışmalar yaşanmış, AKP yandaşı çevreler TSK’yı zan ve töhmet altında bırakan birçok iddiayı gündeme taşımıştır. Türk devleti, terörle mücadelede vatandaş-militan ayrımını yapacak basiret, bilgi, deneyim ve erdeme ziyadesiyle sahiptir. Bu nedenle, Uludere’de vuku bulan talihsiz ve üzücü olayı istismar ederek kan tacirliğine soyunan bedbahtlar, ağızlarından çıkanların nerelere varacağını biraz insaf ve vicdanları varsa hesap etmelidirler.

  PKK katliamlarına sessizler

  Siyasetteki bölücü mihraklar ve bu son olaydan nemalanma arayışında olan pervasızlar, nedense PKK’nın; anne karnındaki masum yavrularla birlikte küçücük çocuklara hayâsızca kıymasına, gencecik kızları pusu kurarak katletmesine, sivil ve masum insanlarımızı hunharca yok etmesine bugüne kadar sessiz kalmışlardır. Hayatını kaybedenlerle ilgili başlatılan adli ve idari soruşturmalar çok yönlü ele alınmalı, bir an önce tamamlanmalı ve var olan kuşkular mutlaka giderilmelidir.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı