GeriGündem 'Bu sistem pranga'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bu sistem pranga'

'Bu sistem pranga'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifini onaylamasının ardından ilk halkla buluşmasını Aksaray’da gerçekleştirdi. 16 Nisan’daki referandumda halktan ‘evet’ oyu vermelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sistem bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan’da bileklerimizdeki bu prangayı söküp atmaya var mıyız” diye sordu. Erdoğan, Tuzgölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi açılışında özetle şunları söyledi:

YOLA ÇIKARKEN İMZAYI ATTIK
“Bu sistem var ya bu sistem, bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan’da bileklerimizdeki bu prangayı söküp atmaya var mıyız? Türkiye yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım. İnşallah 16 Nisan’da aziz milletim sandığa gidiyor. Siyasi hayatımızın her adımında olduğu gibi bu konuda da milletimizin iradesinin, tercihinin, talebinin başımızın üzerinde yeri vardır. Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, Başbakan olsan ne yazar, milletvekili, belediye başkanı, vali olsan ne yazar? Trilyarder olsan ne yazar? Ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Gideceğimiz yer 2 metreküp toprak.

KENDİ KABİNESİYLE TEK OTORİTE
15 Temmuz’da bu millet göğsünü tanklara, F-16’lara, helikopterlere siper etti. 16 Nisan’daki ‘evet’ aynen bunun tekrarıdır. Şimdi sizlere sesleniyorum. Bu işareti unutmayın (Rabia yaparak); 16 Nisan’da tek vatan için, tek bayrak için, tek millet için, tek devlet için ‘evet’ diyoruz.
m (‘İdam isteriz’ sloganları) Bu konuda benim kanaatimi biliyorsunuz. İnşallah 16 Nisan bu işin sinyali olacaktır. Millet böyle dedikten sonra bunun önünde durulur mu? Benim askerimi, polisimi, köy korucumu, vatandaşımı şehit edenlerin akıbeti aynen dediğiniz gibi idamdır. Parlamento’ya gelir, yasama organı Anayasa’yı değiştirir ve adımını atar. Buna evet mi?

Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi, yani başkanlık sistemi, Türkiye’nin birliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir. Neymiş Parlamento yok olacakmış, eline, diline dursun. Ya böyle bir şey yok. Yasama organı yine var, yürütme yine var. Kim yürütme? Cumhurbaşkanı. Ama çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle tek otorite. Ama bir özellik daha var. Bazıları Amerika ile karıştırıyor, hayır. Bunun adı Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz. Cumhurbaşkanı’nın aktif olarak bir partisi olacak.

SIRADAN MÜCADELE DEĞİLDİR
Cerablus, El Rai, Dabık, şu anda da El Bab operasyonu ile kendi oyun planımızı hayata geçirerek oralarda hayatın akışını Silahlı Kuvvetler ve ÖSO ile değiştirdik. Türkiye adeta İkinci Kurtuluş Savaşı veriyor. Bu savaşı hem cephede hem de ekonomiden diplomasiye her alanda veriyoruz. Artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal, ‘hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır’ diyordu ya biz de ‘bu mücadele bütün vatandır, bütün dünyadır’ diyoruz.

Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Türkiye olarak yeni düzende bize biçilen role boyun eğmiyoruz. Bu ülkede kimsenin Cumhuriyet’le, devletle, rejimle bir derdi yoktur. Amaç dünyanın yeniden kurulan düzeni içinde mümkün olan en güçlü, en ileri, en avantajlı konumu elde etmektir. Buna hazır mıyız? Bunun için şu 16 Nisan’a kadar gece, gündüz demeden çalışmaya hazır mıyız? Mevcut yönetim sistemimiz sadece askeri darbelere değil, onunla birlikte siyasi ve ekonomik krizlere açık yapısıyla bizi hedeflerimize ulaştırmakta yetersizdir, hatta buna engeldir.

MİLLET TEVECCÜH ETMEZ
Her kim Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemini getirip şahsıma bağlıyorsa, tek sebebi milletin kendisine teveccüh etmeyeceğini biliyor olmasıdır. Eğer bu sisteme karşı çıkanların yüzde 50 artı bir oy alabileceklerine dair en küçük ümitleri olsun, inanın bana Meclis’te 550’de 550 Bu sisteme getirilen eleştirileri alt alta yazın, bir de sistemin kendisine bakın, göreceksiniz ki hiçbiri hakikati yansıtmıyor. Tek adamcılık kimde var? Şu ana muhalefetin geçmişinde var, bu CHP zihniyetinde var tek adamcılık. ”

'TABİİ Kİ EVET' İLK KEZ ÇALINDI
TÖRENDE referandum kampanyasında kullanılacak parçalardan olan “Tabii ki evet” ilk kez çalındı. Söz ve müziği Yalçın Polat’a ait olan parçayı Ceyhun Çelikten seslendirdi. Meydana dev “Kararımız evet”, “Aksaray Türkiye birinciliği hedefiyle yanınızda” pankartları asıldı. 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle