Gündem Haberleri

  Bu şirketin işi sakinleştirmek

  Merve YENAL
  16.04.2004 - 22:22 | Son Güncelleme:

  Birçok farklı ürünün ticaretini yapmak üzere 1915’te kuruldu. Zamanla ilaç sektörüne de adım attı. Faaliyet alanını iyice daralttı, 'her şeyi' bırakıp 'ilaca' yöneldi. Danimarkalı Hans Lundbeck'in kendi adını verdiği şirket bugün tamamıyla merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisi için ilaç geliştiriyor. 2000'den bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Lundbeck depresyondan parkinsona birçok hastalığa ‘ilaç’ oluyor.

  Danimarka merkezli Lundbeck, merkezi sinir sistemi hastalıklarına odaklanan dünyadaki tek entegre ilaç şirketi. Ürettiği ilaçlarla depresyon, şizofreni, anksiyete bozuklukları, parkinson, alzheimer, beyin ve omurilik problemleri ve uyku bozuklukları gibi problemlerle savaşıyor. Dört bin 600 çalışanı olan şirketin ürünleri dünya çapında 70'ten fazla ülkede satılıyor. Önde gelen ürünü sitalopram ile Avrupa antidepresan piyasasında liderliğini sürdürüyor.

  Lundbeck aslında ticaret yapmak kurulmuş bir şirket. Danimarka'da 1915'te Hans Lundbeck tarafından kurulan Lundbeck, şekerden kağıda, makineden alüminyum folyoya birçok farklı ürününün ticaretini yapıyormuş. Avrupa ve Amerika'dan aldığı ürünleri satmak üzere yola çıkmış.

  KÜÇÜK ŞİRKET YOKTUR

  Hans Lundbeck 'iyi iş yapan hiçbir şirket küçük değildir' presibiyle hareket etmiş. Ekonominin devlet tarafından kontrol edilmesi ve I. Dünya Savaşı’na katılan devletlerle ticaret yapmak Lundbeck'in işine yaramış.

  İthal edilen ürünler doğrudan müşterilere sunulduğu için Lundbeck'in işlerinin çoğu 'masa başında' gerçekleşiyormuş. Gerçek bir üretim söz konusu değilmiş.

  Şirkete 1924'te giren Eduard Goldschmidt ile Lundbeck'te önemli bir değişim yaşanmış. Şirket ilaç sektörüne ilk adımını atmış. Danimarka pazarına ilk olarak ağrı kesici, hemoroid ilacı ve küçük yanık ve sıyrıkları tedavi eden ilaçlarla girmiş. Ayrıca, Almanya ve Fransa'dan çeşitli hastalıkları tedavi eden ilaçlar getirtmeye başlamış.

  O dönemde kozmetikler ve temizlik ürünleri ilaç sektörünün yan ürünü sayılıyormuş. Bu nedenle Lundbeck çeşitli kremler, bebek pudraları, lavanta kolonyası gibi ürünler satmaya başlamış.

  Kısa süre sonra ürün yelpazesini genişletmiş. Artık ürünleri 'bütün' olarak almak yerine hammaddeleri tablet haline getirme, paketleme ve etiketlendirme işlemini kendi tesislerinde yapmaya başlamış. Yaraların tedavisinde kullanılan Epicutan, tamamıyla kendi bünyesinde ürettiği ilk ürün olmuş.

  II. Dünya Savaşı çıktığı sırada Lundbeck'in önemli miktarda üretimi varmış. Savaş sırasında hammadde sıkıntısı olsa da Lundbeck üretime devam etmeyi başarmış.

  O DÖNEMİN İLACI

  Yüzyılın başlarında yeni ilaçlar üretmek daha çok şansa bağlıyken artık araştırma geliştirmeye önem vermeyen şirketlerin ayakta kalması zorlaşmış. Lundbeck, 'o dönemin ilacı' olan antibiyotikler konusunda kendine ayrıcalıklı bir yer edinmiş. Bir mikrobiyoloji laboratuvarı kurarak bakteri üretmeye başlamış. 1952'de üretilmeye başlanan Neomycin adlı antibiyotik, Lundbeck'i popüler hale getirmiş.

  Bir ticaret şirketi olarak kurulan Lundbeck'in, bugünkü konumuna gelmesi 1950'lerde merkezi sinir sistemine odaklanmasıyla gerçekleşmiş. 1960'lara gelindiğinde, psikolojik rahatsızlıklar için ürettiği antidepresan ve antipsikotik ilaçlarla tanınmaya başlamış.

  O döneme kadar 'komşularına' ihracat yapmakla yetinen şirket, 1970'lerde Paris ve New York'ta iki ofis açmış. O dönemde kozmetik, antibiyotik gibi alanlardan çekilerek yalnızca merkezi sinir sistemine yönelik ilaçlar üretmeye başlamış.

  DAHA AZ YAN ETKİ

  Fluanxol, Cisordinol, Saroten, Noritren gibi ilaçlarla psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişilere odaklanmış. Daha az yan etkisi olan ve daha verimli ilaçlar üretmeyi hedeflemiş. Son 10 yılda çalışan sayısı altı katına çıkan şirket 40 ülkede aktif olarak bulunuyor.

  DEPRESYONA KARŞI 'DEPNET'

  Lundbeck, 'depnet' adlı web sitesi ile depresyondaki kişilere yardım elini uzatıyor. www.depnet.com.tr sitesine giren herkes depresyon hakkında bilgi alma, yakınlarına yardım etme yollarını öğrenme, sohbet odalarında diğer kişilerle problemlerini paylaşma gibi imkanlara sahip. Ayrıca, site bünyesinde altı uzman hekim konuyla ilgili çeşitli sorulara yanıt veriyor.

  Lundbeck şirketi Türkiye'ye 2000'de gelmiş. Geldiği yılda yalnızca 15 kişilik bir kadrosu olan şirkette bugün 154 kişi çalışıyor. Lundbeck Genel Müdürü Gaye Burhanoğlu Lundbeck'in kurumsal logosunun şirketin değerlerini yansıttığı anlatıyor: ‘‘Logonun iki anlamı var. Biri insanı ve insana saygıyı simgeliyor. Diğeri ise kırmızı ve turuncu renkli bir deniz yıldızı. Hırsı, gücü ve ümidi temsil ediyor. Üç değerimiz var. Yaratıcı, hırslı ve sorumluluk sahibi olmak. Bu kriterlere sahip elemanları işe alıyoruz.‘‘

  Hekimlere özel enstitüsü de var

  1997'de Danimarka'da Lundbeck Enstitüsü kurulmuş. Uluslararası ticari olmayan bir kuruluş olan enstitü dünyanın her yerinden gelen hekimlere eğitim ve sempozyumlar düzenliyor. Yıl içinde 10-12 eğitim düzenleyen enstitünün her eğitimine dört ülkeden beşer kişi katılıyor. Avrupa Birliği tarafından kredilendirilen eğitimlere bugüne kadar Türkiye'den 63 uzman hekim katılmış. Alzheimer konusunda uzman olan Prof. Dr. Murat Emre bu yıl enstitünün 92 kişilik eğitimci kadrosuna dahil olmuş.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı