Gündem Haberleri

  Bu sergi sadece internette

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Gelişen teknolojiyle birlikte artık internet, yaşamın her alanına girdi. Buna sanat da dahil. Dilerseniz koltuğunuzdan bile kalkmadan sadece bir 'tık'la istediğiniz sergiyi gezebilirsiniz. Sadece internette yayınlanmak üzere düzenlenen sergiler de giderek aygınlaşmaya başladı. Bunun Türkiye'deki ilk örneklerinden biri de British Council'ın katkısıyla düzenlenen A Fair Place başlıklı on-line sergi.

  A Fair Place sergisi, yeni bir tür ve açılım olarak net art'ı yani internette sanatı sorgulamayı ve politik konumunu tanımlamayı, genel anlamıyla sanat bağlamında yerini saptamayı amaçlıyor.

  Sanat yönetimini Claire-Lyse Bucci'nin tasarladığı sergide, 20 İngiliz sanatçının yapıtları yeralıyor: Mongrel, Mattew Fuller, Nick Crowe, Stanza, Nina Pope & Karen Guthrie, The London Turing project (Tim Brennman, İsaac Julien & Zeigan Azizov, Emma Kay, Deborah Levy, Erika Tan, Cai Juan & Jian Ju Xivere), Jon Thomson & Alison Craighead, Irational project (Daniel Andujar, Heath Bunting), Richard Wright.

  Bu sergi için üretilen 10 projenin hepsi de, hoşnutsuzluklarını yansıtmak, haklarını aramak, var olamayacakları bir sisteme başkaldırmak ve özgür olunacak alanlara ulaşmak için dışavurum ve yaratma eylemlerini, internet ortamında ifade etmeyi seçen sanatçıların eserleri. Belki kültür uğrunda direnişçi, belki eylemci, hacker ya da terörist; sanatçı olarak üstlendikleri misyon karşı güçler oluşturarak direniş için stratejiler geliştirmek.

  A Fair Place projesi iki aşamadan oluşuyor: İnternet'te on-line olarak yer alan sergi ve ardından geçtiğimiz eylül ayında açılan İstanbul Güncel Sanat Müzesi kapsamındaki New Media Lab'ın (Yeni Medya Laboratuarı) kuruluşu. Sergide çalışmaları yer alan İngiliz sanatçılar, deneyimlerini paylaşmak ve Türkiye'den sanatçılar ile birlikte olası projeler üzerinde çalışmak amacıyla New Media Lab açılışı için İstanbul'a gelecekler.

  A Fair Place sergisini 'izlemek' için: www.afairplace.org

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı