Gündem Haberleri

  Bu seçimin kaybedeni yok

  Hürriyet Haber
  11.08.2014 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Seçim zaferinin ardından İstanbul’dan Ankara’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan binlerce kişiye seslendi. Eşi Emine Erdoğan ve ailesiyle vatandaşların karşısına çıkan Erdoğan, “Bize oy versin ya da vermesin, oyunu kullanan, bu tarihi günde, tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkıda bulunan her bir vatandaşıma teşekkür ediyorum. Bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar şahsıma oy vermeyenler de, sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Bu seçimin mağlubu yoktur” dedi.

  Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  PARANTEZ KAPANDI

  - “Bugün bir dönemin kapılarını kapatıyor, artık yeni bir döneme doğru ilk adımı atıyoruz. Bugün milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı ile artık Çankaya ile millet arasındaki tüm engeller ortadan kalkmıştır. Çankaya halkıyla bütünleşmiştir. Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ öğüdü bugün tam manasıyla tecelli etmiştir. Uzun yıllar boyunca demokrasinin üzerinde bir vesayet aracı olarak muhafaza edilmeye çalışılan Çankaya bugün itibariyle milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir.

  - Sahibi millet olan devletin parlayan yıldızı, bizzat millet tarafından artık ehline emanet edilmiştir. Evet, bugün tarihi bir gün. Bugün devletin milletle muhabbetle kucaklaştığı gün. Bugün ceberrut, zorba, kibirli, milletine tepeden bakan devlet anlayışının son kırıntılarının da ortadan kalktığı, şefkatli, kucaklayan, milletiyle var olan, milletiyle güçlenen devlet anlayışının zafer kazandığı gün. Artık devletin ve milletin iki ayrı istikameti bulunmuyor. Bugünden itibaren devlet ve millet aynı istikamete bakıyor. Bugün 27 Mayıs 1960 parantezi artık kapanmıştır. Bugün 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 hedefleri artık çok daha yakınımıza gelmiştir.

  - Her bir balkon konuşmamda gönül diliyle konuştum. Aziz milletimize her bir seslenişimde akıldan ziyade kalbin ve vicdanın kelimeleriyle seslendim. Meydanlarda, mikrofonların önünde, balkonda ne söylediysem 12 yıl boyunca hep söylediğimin arkasında durdum. Sözüme vefanın mücadelesini verdim. Bu 9’uncu seçim konuşmamda da gönlümün, ruhumun, vicdanımın hissiyatını sizlere aktarıyorum. Bütün kalbimle, bütün samimiyetimle söylüyorum ki, 77 milyonun her bir ferdi için de bu seçimin mağlubu yoktur. Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır, statüko kaybetmiştir. Elbette vesayet bugün en büyük mağlubiyetini yaşamıştır. Elbette kirli siyaset ve siyaset dışı güç odakları bugün ibretlik bir ders almıştır.

  - Bugün kırgınlıkları unutma günüdür. Bugün zihnimizdeki bariyerlerden arınma, önyargılardan kurtulma, dayatılmış, öğretilmiş korkulardan sıyrılma günüdür. Bugün yeni bir Türkiye kurulurken, yeni bir başlangıç yapma, yeni bir toplumsal uzlaşmanın kapılarını aralama günüdür. Buradan paralel yapının tabanındaki ihlaslı, samimi, saf ve temiz kardeşlerimize de bir kez daha sesleniyorum: Onların da kendilerini, kendilerine öğretilenleri, dayatılanları sorgulamalarını bir kez daha rica ediyorum. İhlasla ve samimiyetle kendilerine yöneltecekleri her soru, onların da bizi anlamalarını, bizim mücadelemizdeki iyi niyeti görmelerini sağlayacaktır.

  ‘PARALEL’E ÇAĞRI

  - Bizim davamız şahsi bir dava değil, Türkiye davasıdır. Ulusal güvenliğimizi kim tehdit ederse karşımızda bizi bulacaktır. Aradaki ihanet çetesini, ihanet şebekesini sorguladıklarında bariyerlerin önyargıların kırılacağını çok iyi biliyorum. Beşer şaşar. Lider bildiklerimiz, hoca, alim, gönül dostu bildiklerimiz, zor zamanlarda maskelerini düşürüp içlerinde olanı ortaya dökebilir. Bize bedduanın ve beddua edenlerin arkasından gitmek yakışmaz. Ah benim kardeşlerim, Hazreti Ömer’in sorgulandığı bir dünyada hiç kimse sorgulanamaz değildir, buna şahsım da dahil. Hiç kimse kusursuz, hatasız günahsız değildir. Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim de bugün kendi gönül dünyalarında yeni bir sayfa açsınlar istiyorum.

  77 MİLYONU KUCAKLIYORUM

  - Bugün bir milattır, yeni Türkiye’nin kuruluşunun günüdür. Altını çizerek söylüyorum, 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. 77 milyonu muhabbetle kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağım. Hayatım boyunca yaptığım gibi ülkesi, milleti, bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım. Bugün hiç kimse hüzünlenmesin, bugün hiç kimse kaybettiği ya da mağlup olduğu hissine lütfen kapılmasın, Türkiye’nin önü dünden daha çok aydınlıktır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı