Gündem Haberleri

  Bu proje hoşgörüyle müziği birleştiriyor

  Hürriyet Haber
  23.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sosyal sorumluluk projesi DRUM, Latin grubu Ciclon ile Sıla’yı bir araya getirdi.

  Farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygının temel ilkeler olması için müziğin birleştirici gücünü kullanan sosyal sorumluluk projesi DRUM, Latin grubu Ciclon ile Sıla’yı bir araya getirdi. Ciclon ile Sıla’nın yaptıkları "Shaker" isimli albümün geliri UNICEF’e bağışlanacak. Projeyle ilgili DRUM’ın mimarı Zeynep Dereli Hello! dergisine konuştu.

  Farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygının temel ilkeler olması için müziğin birleştirici gücünü kullanıyorsunuz. Bugüne kadar bu alanda neler yaptınız?

  - Kuruluşundan itibaren DRUM, Ritim Halkaları ile sokakta gerçekleştirdiği ücretsiz etkinliklerle halkımıza ulaştı. 2007 yazında toplam 17 hafta boyunca Beyoğlu’nda Tünel Meydanı’nda ve Bağdat Caddesi’nde her hafta aynı gün ve aynı saatte herkesi ellerini barışın ritmi için birleştirmeye çağırdı. 2008 yazında ise İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkıları ile yaklaşık 30 adet ritim halkası gene halkımız için İstanbul meydanlarında gerçekleşecek. Katılmak isteyenler www.drumforworld.com adresinden etkinlik takvimimizi takip edebilirler.

  Ayrıca bu yaz çok özel bir proje ile karşınızda olacağız. Sortie ile yaptığımız ortak çalışma kapsamında her Perşembe günü bir konser ile etkinliklerimiz devam edecek. 19 Haziran Perşembe Kenan Doğulu, 26 Haziran Yaşar, 03 Temmuz Orange Blue, 10 Temmuz Dolapdere Big Gang, 17 Temmuz Emre Altuğ, 24 Temmuz Ciclon / Ozan Doğulu DJ Seti, 31 Temmuz Burhan Öçal / Ziynet Sali, 7 Ağustos Wax Poetic ft Bebel Gilberto, 16 Ağustos Shantel, 30 Mayıs Cuma akşamı ise saat 22:00’de kış konserler serimiz Ghetto’da Yüksek Sadakat konseri ile son bulacak.

  Bu proje hoşgörüyle müziği birleştiriyor
  Ciclon ve Sıla’yı bir araya getirme fikri nasıl doğdu?

  - Ciclon Latin Grammy’lerine aday olmuş, dünyada çok ünlü bir grup. DRUM’ın sosyal sorumluluk bilincinden dolayı Türkiye’de bizlerle çalışmayı seçtiler. Biz de ülkemizde onlarla beraber hangi sanatçıyla çalışmamız gerektiği konusunda araştırma yaptık. Sonuçta Ozan Doğulu’nun da önerisi ile Sıla’yla çalışmaya karar verdik. O da bizi kırmadı ve çok özel bir albüm hazırlama fırsatı bulduk.

  Doğu ve Batı’yı bir araya getirmek için başka hangi sanatçıları buluşturmayı planlıyorsunuz?

  Çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Ceza için yurtdışından ünlü rap sanatçıları ile görüşmelerimiz devam ediyor. DRUM için özel bir çalışma yapılacak. Gene bir ilke imza atma şansını yakalayacağız. Ayrıca Orange Blue adlı Avrupa’da ilk onda şarkıları yer almış grup için aynı şekilde bir ortak prodüksiyon üzerinde çalışıyoruz.

  Bu tür projeleri üretirken çıkış noktanız nelerdir?

  DRUM bildiğiniz gibi müziğin birleştirici gücünü kullanarak farklılıklara saygı, karşılıklı hoşgörü kavramlarını popülerleştirmeye çalışan bir sosyal sorumluluk projesi. Dolayısıyla projelerimizin evrensel boyuta taşınabilir kalitede olması bizler için çok önemli. Ülkemizin sanatçılarının da yurtdışında başarılı işlere imza atabilmeleri konusunda titizlikle çalışıyoruz.

  - Tüm bu projelerin müzik koordinatörü kim?

  Ozan Doğulu, DRUM Müzik Koordinatörümüz olarak bizlere hep destek veriyor. Kendisine buradan tüm desteği için bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Ozan Doğulu ve Arzu Alsan Türk alt yapısını Ciclon’un yabancı alt yapısı ile çok başarılı bir şekilde birleştirdiler. Sıla da muhteşem sözleri ile şarkıları zenginleştirdi.

  "Shaker" albümü UNICEF yararına satışa sunuluyor...

  - Burada ilk defa bir yeni gelişmeyi açıklama fırsatı buluyorum. DRUM, Toplum Gönüllüleri Vakfı ile bundan sonra beraber çalışacak. Güçlerimizi birleştirerek ülkemizin her bir köşesine ulaşmaya gayret edeceğiz. Dolayısıyla bundan sonra TOG yararına birçok konser ve müzikal aktiviteler düzenleyeceğiz.

  Bir ilki gerçekleştirdik

  Bu albümle hedefiniz nedir?

  - Bu albümle bir ilki gerçekleştirdik. Dünyaca ünlü bir grup ile bir Türk sanatçısı bu kadar geniş kapsamlı bir albüm projesinde bir araya geldi. Hedefimiz halkımıza Latin müziği ve Türk müziğinin harmanlanması ile oluşturulan bu albümü sevdirmek. İki farklı kültürden sanatçının müziğin birleştirici gücü ile nasıl ortak bir paydada bulaşabildiğini göstermek.

  Konserler?

  - Bu yaz İstanbul’da Sortie’de başlayacak konserlerimiz, Çeşme, Bodrum ve Antalya’da devam edecek. Biletler biletix.com adresinden temin edilebilinir.

  Bugüne kadar nasıl bir yol aldınız?

  - DRUM felsefesi dalga dalga yayılıyor. Her geçen gün yeni projeler ile daha çok kişiye ulaşma fırsatı buluyoruz. Belirlediğimiz DRUM’ın ülkemizden çıkan bir dünya projesi olması yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı