Gündem Haberleri

  Bu papatya, mis gibi dolandırıyor

  Arda AKIN/ANKARA
  12.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç ve Başkanvekili Adalı’nın ’tanıdığı’ olduğunu söyleyip, ’davasının lehte sonuçlanması’ sözüyle bir işadamını 100 bin dolar dolandıran Fatma Figen Özbay, tutuklandı. Adalı’nın suç duyurusu sonucu yakalanan Özbay, Semra Özal’ın ünlü ’Papatyalar’ının üyesi.

  SEMRA ÖZAL’ın ünlü papatyalar grubunda yer alan 65 yaşındaki Fatma Figen Özbay hakkında, bir işadamını 100 bin dolar dolandırdığı iddiasıyla 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Olay, bir işadamının yardım istediği Özbay’ın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Başkanvekili Sacit Adalı’nın ismini dolandırıcılıkta kullanması üzerine ortaya çıktı. Şirketinin ismini başka bir firmanın kullandığı iddiasıyla Ankara 2. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’ne başvuran işadamı Celal Elmalıpınar, bir arkadaşı aracılığıyla tanıştığı Fatma Figen Özbay’a konuyu anlattı.

  ’100 bin dolara hallederim’

  Bunun üzerine Özbay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Başkanvekili Sacit Adalı’nın aile dostları olduğunu iddia etti. Kılıç ve Adalı’nın, dosyanın lehte kararla kapanması için 100 bin dolar istediğini söyleyen Özbay, işadamından parayı aldıktan sonra ortalıktan kayboldu. Mahkeme lehte karar vermeyince, Elmalıpınar dolandırıldığını anladı. İşadamının arkadaşlarıyla paylaştığı olay, sonunda Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç ve Başkanvekili Adalı’nın kulağına kadar geldi.

  Dilekçeyi eliyle yazdı

  Bunun üzerine Başkan Kılıç’ın bilgisi dahilinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Adalı, kendi el yazısıyla hazırladığı suç duyurusu metninde, ’hukuk dışı ve son derece uygunsuz’ olarak nitelendirdiği olayın faili Fatma Figen Özbay’ın yakalanarak cezalandırılmasını istedi. Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Mali Suçlar Bürosu dedektifleri, işadamından, Özbay ile yeniden irtibata geçmesini istedi.

  İkincide 30 istedi

  Elmalıpınar’ın telefonla ulaştığı Özbay, dosyayı bu defa Yargıtay’da görev yapan tanıdığı bir hakime göstereceğini; ancak 30 bin dolar gerektiğini ifade etti. Parayı getireceğini söyleyen işadamı, polisin özel olarak hazırladığı, içinde gizli kamera bulunan çantayla buluşma yerine gitti. Seri numaraları belirlenen 5 bin doları alan Özbay, polisin operasyonuyla gözaltına alındı.

  Kamera tutuklattı

  Hakkındaki suçlamaları ilk önce kabul etmeyen Özbay, kamera kayıtlarını görünce suçunu itiraf etmek zorunda kaldı. Mahkemeye sevk edilen Özbay, 9 Nisan’da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan, Özbay’ın 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

  Papatyalar kimdir

  MERHUM
  Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’la ünlenen ve kamuoyunda ’Papatyalar’ olarak tanınan grup, Türk Kadınını Tanıtma Vakfı adına çeşitli etkinlikler düzenledi. Yüksek gelirli kadınlar ile bürokrat ve siyasetçi eşlerinin oluşturduğu grup, gezileri, çay partileri ve geceler düzenleyerek gelirlerini vakfa bağışlamasıyla ünlenmişti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı