Gündem Haberleri

  BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kulübesinin önünden kaçırıldı

  AYASPAŞA

  Henüz beş yaşındaydı. Mahalle sakinlerinin koruyucu meleği Kurt, tam on bir gün önce, bir gece yarısı, kulübesinin önünden kaçırıldı. Şehrin göbeğinde Ayaspaşa Mahallesi'nde gerçekleşen olayın failleri bulunamazken, sahibinin sokağa astığı yazı bazı ipuçlarını ortaya çıkardı.

  Kurt'un başına gelen, ilk kaçırılma olayı değil. 1997 yılında mahallede oturan Fransız Hava Yolları Genel Müdürü köpeğin varlığından rahatsızlık duyduğu için şoförü ve yeğeninden Kurt'u kaçırıp bir yere bırakmalarını istedi. Köpeği kaçıranlar vicdan azabı çekince, Kurt bulundu ve bu kişiye dava açıldı. Air France'ın müdürü Fransız Devleti tarafından görevinden uzaklaştırıldı ve İstanbul'u terketmek zorunda kaldı. İkinci kaçırılma olayında ise şüpheli görülen şahıs bir türlü mahalle karakolu tarafından sorguya çekilmedi. Kurt'un sahibi Hüner Denizman ve Turgut Çırpanlı her türlü imkanı zorlayarak köpeklerini bulmaya çalışıyor. Kurdun yerini bildirene para ödülü vermeye hazırlar...

  Kraliyet Enstitüsü diplomalı

  3 Mayıs 1994'de Belçika'da doğdu. Babası, büyük babası gibi o da Sacheme De Louchenee ailesinden geliyor. Safkan Belçika Kurdu olan ve ailenin diğer bireyleri gibi Belçika Kraliyet Enstitüsü tarafından eğitilen Kurt, 3 aylıkken Türkiye'ye geldi. Sevimli çoban köpeği Hüner Denizman'a Belçika'da yaşayan ağabeyi tarafından hediye edilmişti. Uzun bir süre bahçe içinde Denizman ailesiyle mutlu bir hayat yaşayan Kurt, ailenin Ayaspaşa'ya taşınmasıyla apartman dairesinde mutsuz olmaya başladı. Bunu farkeden Denizman, köpeğine apartmanın bahçesinde şık bir kulübe yaptırdı. O gün bugündür Kurt sadece ailesini değil, tüm mahalle sakinlerine göz kulak oluyordu. Bahçe katına taşınan Turgut Çırpanlı'yla karşılaşınca ise hayatı değişiverdi. Onu hergün gezdiren, haftada bir banyosunu yaptıran Çırpanlı'yı sahibi olarak benimsedi. Hüner Denizman bu durumdan çok hoşnuttu: ‘Sustalı kulaklı derdim Kurt'a. Küçük bir ses duyduğunda kulakları hemen dikilirdi. Tipi saldırgan gibi görünse de aşırı duyarlı ve uysal bir köpekti. Ancak ne zaman sokaktan torbacı, çöpçü, biraz kuşkulu bir tip geçse hemen havlardı. İnsanları tanımlar ve arkamdan birinin geldiğini farkedince beni uyarırdı. Kendisini bir kere gezdiren insanla hemen dost olurdu’’.

  Sevimli Kurt’u her ne kadar mahalle sahiplense de onu sevmeyen birkaç kişi çıktı. Hatta köpek düşmanı olarak bilinen kişi Çırpanlı'yı köpeğini öldürmekle tehdit etti. Ve Kurt birkaç ay sonra bir gece yarısı, kulübesinin önüden kaçırıldı! Hemen karakola başvuran ve şüpheli gördüğü kişiyle ilgili bilgi veren Çırpanlı, köpeği hakkında herhangi bir haber alabilmeyi umut ederek sokağa bir yazı astı.

  ‘‘Yazıyı astıktan sonra insanlar kapımı çalarak gördüklerini anlatmaya başladılar. O gece yakınını hastaneye götürmek için evden çıkan bir kişi, merdivenin başında üç adamın beklediğini görmüş. Eve döndüğünde o insanlar hala orada duruyorlarmış. Bir başka kişi, şüpheli şahsı o gece mahallede dolaşırken görmüş. Tabii bunlar yeterli kanıt değil ama önemli ipuçları. Apartmanda oturan bütün köpekli insanları yerlerinden etmiş bu kişi. Herkes onu köpek düşmanı olarak tanıyor. Hatta balkonunda kuş boğazladığını bile görenler var. Hurafe değil bunlar, gerçek! Polisin onu bir kere sorguya çekmesini isterdim!’’

  Bu ilk değil

  Kurt'un ilk kaçırılışı değil. Aynı mahallede oturan Fransız Havayolları Genel Müdürü köpeğin kaçırması için şoförüne rica etmiş. Şoförü bir adam tutmuş. Onu Okmeydanı'na götürüp bırakmışlar. En sonunda Kurt'u kaçıranın yeğeni vicdan azabı çekerek Hüner Hanım'a gelmiş. Kurt'u aç, ölmek üzereyken bulmuşlar. Hakkında dava açılan Genel Müdür, Fransız Devleti tarafından görevinden alınmış ve İstanbul'u terketmek zorunda kalmış. Fransızlar bu hassasiyeti gösterirken, Kurt'un ikinci kaçırılışında şüpheli görülen şahıs hala mahalle karakolu tarafından sorguya çekilmedi.

  ‘‘Ben ne yapayım şimdi? Üç tane atletik tip bulup, adamın kapısını kırıp, köpeğime ne yaptın diye tehdit edemem ki. Bana göre o adamın köpeğimi kaçırdığına inanmamı sağlayacak kadar ipucu var. Ben onu iki kere evimi gözlerken görüyorum. İkincisinde arkasından gelen adamlara köpeğimi eliyle işaret ediyordu.’’

  Sokağa asılan yazı Kurt'un hala hayatta olduğuna dair umutlar vaat ediyor. ‘‘Birkaç gün önce köpeği Beşiktaş'ta görenler olmuş. Aramadığım yer kalmadı, gelen her haberi değerlendiriyorum, gece gündüz köpeğimi arıyorum,’ diyordu sahibi.

  Bulan ya da yerini bildirene para ödülü verilecektir!

  Uzun siyah tüylü

  Erkek

  Boynunda tasma takılmasından kaynaklanan tüy eksilmesi var

  Çenesinin ucunda az miktarda beyaz tüy var.

  Sol arka bacağında tüylerinin altında yara izi var.

  Görenlerin 292 61 78 ya da 532 763 39 07 telefonlarını arayabilirler.

  Altgeçitlerde güvenlik sorunu

  KÜÇÜKYALI

  Küçükyalı Merkez Mahallesinde bulunan demiryolu altgeçitlerinde aydınlatma olmayışı çevre sakinlerinde rahatsızlık yaratıyor.

  Hırsızlık arttı

  Semt sakınlari tren istasyonu altgeçitlerinde ve çevre sokaklarda can ve mal güvenliklerinin kalmadığı gerekçesiyle Maltepe Belediyesi ve İlçe Emiyet Müdürlüğü'ne başvurup önlem alınmasını istediler.

  Geceleri bazı kişilerin altgeçitlerde barınması ve sokakların karanlık olması nedeniyle çevrede hırsızlık ve taciz olaylarının arttığını bildiren Küçükyalılılar, Cumhuriyet Caddesi, Süreyyapaşa, Site, Cihatsaran, Gül Çıkmazı ve Dalyan Sokak'ta iki yıldır hırsızlık olaylarının arttığını dikkat çekiyor.

  Öte yandan yağmurlu havalarda geçitlerde göletlerin oluşması da ayrı bir sorun.

  Küçükyalılılar sorunlarını resmi makamlara başvurarak çözmeye çalışıyor.

  Yıkama istasyonu yüzünden trafik sorunu

  ACIBADEM

  Bizi arayan bir okurumuz, Acıbadem'de, Anadolu Sitesi. Çiftlik Sokak ile Fatih Caddesi'nin birleştiği yerde bir evin altındaruhsatsız olarak çalışan bir oto yıkama istasyonunun yarattığı sorunu anlattı. Oto yıkama servsini işleten kişi, yanındaki Avrasya Çay Bayii ve oto tamirhanesini kiraya vermiş. Yolun çift tarafına park edilmekte, yıkanacak araçlar beklemekte ve her an 8-10 minibüsün park halinde olması yüzünden yol daralıyor ve trafik sıkışlığı yaşanıyormuş.

  Yandaki sokakta doğalgaz var

  Küçükçekmeceli bir okurumuz, doğalgazın çok yakınlarında bulunmasına rağmen, oturduğu Leylak Sokak'ta olmayışından yakınıyor. Oysa yan sokak sakinleri doğalgazdan yararlanıyormuş.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı