Gündem Haberleri

  'Bu nişan kardeşliğe'

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  12.04.2016 - 22:03 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan Kralı’na ‘Devlet Nişanı’ veren Erdoğan, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sizin desteğinizle işbirliğini her alanda daha da derinleştirmesi, bölgesel ve küresel barış için fırsattır. Kadim dostluğumuzun ve kardeşliğimizin en güzide sembolü olacak bu nişanı takdim etmekten büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak önceki gün Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan, “değerli kardeşim” diye hitap ettiği Kral Selman’a Devlet Nişanı verdi. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bugün değerli kardeşim, değerli dostum Hadimul Haremeyn Eş Şerifeyn (Haremeyn Hizmetkârı) Selman Bin Abdülaziz’e Devlet Nişanı takdim etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Değerli dostum, aziz kardeşim tahta çıktığınız günden bu yana ülkelerimiz arasında dostane ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkılar sağladınız. İki toplum arasında kökünü tarihten alan dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesine yönelik güçlü irade gösterdiniz.

  Bu nişan kardeşliğe

  TARİHİ ZİYARET, ANLAMLI BİR MESAJ

  Büyük sorunlarla yüzleşen coğrafyamızda dirayetli yönetiminiz bölgesel güvenlik, huzur ve istikrar için bir teminat teşkil ettiniz. Bu bakımdan ülkemizle sergilediğiniz işbirliği, dayanışma her türlü takdirin üzerindedir. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sizin desteğinizle işbirliğini her alanda daha da derinleştirmesi, bölgesel ve küresel barış için bir fırsattır. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki işbirliğini her alanda perçinleyecek adımları kararlılıkla atmaya devam ettireceğimize inanıyorum. Bu tarihi ziyaret ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş çok güçlü ve anlamlı bir mesajdır. Kadim dostluğumuzun ve kardeşliğimizin en güzide sembolü olacak bu nişanı zat-ı âlilerine takdim etmekten büyük memnuniyet duyuyorum.”
  Kral Selman da kısa konuşmasında “Bana tevcih ve tevdi edilen bu nişandan dolayı teşekkürlerimi, minnettarlığımı ifade etmek isterim. Türkiye ve halkıyla, hükümetiyle olan ilişkilerimiz gerçekten her türlü takdire şayandır, çok teşekkürler” dedi.

  İKİNCİSİ

  ERDOĞAN, Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından ikinci Devlet Nişanı’nı Suudi Kralı’na vermiş oldu. Erdoğan, ilk Devlet Nişanı’nı, Ekim 2015’te Belçika Kralı Phillippe’ye takdim etmişti.

  Bu nişan kardeşliğe

  Bakanlar da katıldı

  CUMHURBAŞKANLIĞI Sarayı’nda Kral karşılanırken törene geniş bir heyet katıldı. Törende Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da yer aldı.

  Kritik konular görüşüldü

  TÖRENİN ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeği verdi. Yemeğin ardından başbaşa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Erdoğan ve Selman’ın görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel sorunlar ele alındı. Görüşmelerde son zamanlarda artan terör olayları, IŞİD, PKK, YPG-PYD gibi terör örgütlerine karşı atılacak adımlar, Suriye’de Rusya destekli operasyonlar, mülteci krizi, Müslüman gruplara yönelik saldırılar ve enerji koridorunun güvenliği gibi birçok konu değerlendirildi.

  Bu nişan kardeşliğe

  TÖRENDEN ÖNCE SOHBET

  CUMHURBAŞKANLIĞI’ndaki resmi karşılama töreni başlamadan önce Başbakan Davutoğlu bakanlarla çember oluşturarak bir süre sohbet etti. Daha sonra Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın sohbeti objektiflere yansıdı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı