Gündem Haberleri

  Bu koylara balık çiftliği kurulur mu

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS, DHA
  30.09.2005 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Yıllar önce ‘Kısmetim’ adlı teknesiyle dünyayı dolaşan ünlü denizci Sadun Boro, Türkiye’deki cennet koyların turizme açılmasından ve beton yığınına dönüştürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

  Kısa vadeli kazanç uğruna kıyılarımızın yok edildiğini belirten Boro, ‘Tüm dünya denizlerini gezdim. Türkiye’deki kıyıların eşi yok. Ancak, dantel gibi koylar beton yığınına dönüştürülmüş. İnsanoğluna doğayı vermeyeceksin, sadece uzaktan koklatacaksın’ dedi.

  KAÇ KİŞİ KALDIK

  Koyları korumak için büyük çaba harcadıklarını anlatan Sadun Boro, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘Çok uğraş verdik. Kaç kişi kaldık ki? Can Pulak ile omuz omuza çok didindik. Bölgenin SİT olması için, ÖÇK’da (Özel Çevre Koruma) kalması için neler yapmadık ki? Ama görüyorum ki şimdi bunu delmeye çalışıyorlar. Zaten balık çiftlikleri yaparak delmediler mi? Bu güzelim koylara balık çiftliği mi olur? Başka yapacak yer mi yoktu?

  ARTIK YORULDUM

  Kanun koyucular yanlış yapıyor. Ülkemize gelen yatçıları kaçırmanın her yolu deneniyor neredeyse? Günlüğü 3-5 bin dolardan tekne kiralayan insan koylarda huzur istiyor. Ama biz bu kadar parayı tepip günde 300-500 doları tercih edeceksek o zaman mesele yok. Artık gerçekten bunlarla mücadele etmekten yoruldum. Birilerinin artık bayrağı devir alma zamanı geldi.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı