Gündem Haberleri

  Bu köyde 40 yıldır havaya ateş

  A.A
  05.10.2011 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Sakarya'nın Akyazı ilçesine bağlı Topaağaç köyü muhtarlığının 1971 yılında aldığı düğün, kına gecesi ve bayramlarda havaya ateş etmeme kararı, 40 yıldır aksatılmadan uygulanıyor.

  Komşu bir köyde 40 yıl önce işitme engelli bir çocuğun düğünde ateşlenen silahtan çıkan kurşunun isabet etmesiyle ölümünün ardından Topağaç köyünde dönemin muhtarı İsmail Başer ve köy azaları, 10 Mart 1971'de oybirliğiyle havaya ateş etmeye yasak getirdi.
  Muhtar ve azalar tarafından imzalanarak karar defterine geçirilen ve köy muhtarlığında 40 yıldan beri korunan karar metni şöyle:
  “Köyümüz hudutları dahilinde her ne şekilde olursa olsun düğün, nişan, kına ve benzeri cemiyetlerde silah atmanın yasaklandığı, bu karara uymayanların kanuni yollarla gereken yerlere bildirileceği, kurulumuzun kararı devamıyla yine aynı cemiyete (kına gecesine) erkek olarak kimsenin gitmemesine oy birliğiyle karar alınmıştır. Kına cemiyetlerinin ev içinde yapılması karara bağlanmıştır.”

  Babasının döneminde alınan karar

  Köy muhtarı Mustafa Başer, yaptığı açıklamada, babasının muhtarlığı döneminde komşu köyde bir çocuğun vurulması nedeniyle düğünlerde havaya rastgele ateş etmeyi yasakladığını belirterek, 40 yıldan beri yasağı devam ettirdiklerini söyledi.
  Kararın sıkı bir şekilde uyguladığını ifade eden Başer, “Kına, düğün ve benzeri eğlencelerde silah atmak kesinlikle yasak. Olağanüstü durumlar haricinde kına gecelerine erkeklerin bile gitmesini yasaklamıştı babam. Çünkü kına gecelerinde silah atılırdı. 40 seneden beri köyümüzde silah atılmıyor, bu uygulama devam ediyor ve devam edecek. Silah atma girişiminde bulunan kişileri engelledik, kurusıkı tabancaları bile engel olduk” dedi.

  “Mermi parasıyla düğün hediyesi alsınlar”

  Başer, havaya ateş etmeye kalkışanların silahlarına el koyarak jandarmaya teslim ettiklerini söyledi.
  Dokurcun beldesinde köy muhtarı arkadaşının oğlunun düğününe katıldığını kaydeden Başer, “Muhtar arkadaşımın düğününe gittim. Gençler hem oynuyor, hem silah atıyordu. 'Burada bir kaza yapacaklar' dememe rağmen bir tane hamile kadın başından vurularak öldü ama iş işten geçmişti. Biri cezaevine, biri de mezara gitti. Kimse silahla düğün sahibine şeref veremez. Atacakları mermilerin ücretiyle damada bir hediye alsınlar. Bundan daha iyi hediye olur mu? Köyümüze görevli bir polis memuru gelmişti. Silah attı, babam onu bile şikayet etmeye kalktı. Halktan özür dileyince şikayet etmekten vazgeçti. Bu köyün kendi insanının silah atması mümkün değil” diye konuştu.
  Köy sakini Yusuf Kılıç (62) ise köyde silahla ateş etmenin 40 yıl önce yasaklandığını hatırlatarak, yasağın ciddi şekilde uygulandığını bildirdi. Köyde 40 yıldan bu yana havaya ateş edilmediğini ifade eden Kılıç, “Silah atılmasına kesinlikle karşıyız. Ne canlar gitti. Zamanında kiremitlerimiz de gitti” dedi.
  Nizamettin Kaya da köyde uzun süre önce alınan karardan memnun olduklarını belirterek, maganda kurşunuyla hiç kimsenin yaralanmadığını anlattı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı