GeriGündem Bu kış 80'ler geri geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kış 80'ler geri geliyor

Kışın eğlence trendleri ipuçlarını vermeye başladı. Yeni sezonun müzikleri, yemekleri, kılıkları, dekorları ve aklınıza gelebilecek her şeyi 1980'lerin kişiliksizliğini çağrıştırıyor. İçkide sezonun yeni bombasıysa Amerika'da kıyamet koparan votka-vanilya.

Nihayet yaz rehaveti bitiyor, kışlık mekanlar birbiri ardına kapılarını açıyor. ‘‘Bodrum mu, Çeşme mi?’’ geyikleri çoktan bitti, Boğaziçi'nin güzide eğlence yerleri boşaldı, inatla direnen son teraslar da bu hafta sonu kepenk kapamaya hazırlanıyor. Peki bu kış nerelere gidilecek? Ne yiyecek, ne içecek, nasıl giyineceğiz? Nasıl mekanlarda, hangi müzikler dinlenecek? Peşinen söyleyelim, haberler hiç iç açıcı değil. Yavaş yavaş kendini belli eden sezonun yeni trendlerine bakarsanız 80'ler bütün kişiliksizliğiyle geri geliyor.

SUŞİDEN KURTULDUK

Bir kere bu yıl mönüler tam anlamıyla altı kaval üstü Şişhane. Füzyon'un iyice cılkı çıktı, çünkü akla gelebilecek bütün lezzetler birbirine karışıyor. Midenizi bozmamak kaydıyla canınız ne isterse trend bu kış.

Buyrun Emre Ergani'nin Kuruçeşme'de açacağı Member'a: Türk usulü dana kaburganın altına patlıcanlı rizotto. Beğenmediniz mi? Margaux'ya ne dersiniz? Kemal Koç da size brokolili kızarmış badem çorbasının üstüne, Çin böreği, onun üstüne de kızarmış devekuşu eti sunuyor. 2004 kışında buna kısaca ‘‘her şeyin en iyisi!’’ adı veriliyor.

Sezonun mönüler açısından tek iyi yanı galiba suşi modasının hız kesmesi. Şefik Öztek ‘‘sırf moda diye sevmeden yenilen’’ dediği suşiye ne bu kış Ankara'ya taşıyacağı Laila'da, ne de Emre Ergani'yle ortak olduğu Member'da yer verecek. Bu konuda kararlı. Ama Reina'nın işletmecisi Ali Ünal, suşi bayrağını indirmeye hiç niyetli değil. Neyse ki Ankara'nın ünlü balıkçısı ‘‘Karaf’’ Reina'ya geliyor da, doğru dürüst balık yemek isteyenlerin ikinci bir alternatifi olacak mekanda.

Yeni yasa ile birlikte şampanya ve şarap arayışları hızlandı. Yeni tatlara hazır olun, restoran işletmecileri ithal şarap ve şampanya mönüleri üzerine kafa yoruyor. Fakat votka asla hız kesmiyor. Sezonun yeni içkisi ise halihazırda Amerika'yı sallamakta olan votka vanilya. Absolut'un yeni ürünü olan vanilyalı votka, enerji içecekleriyle yapılan kokteyllerin pabucunu dama atacak.

TÜRKÇE ÖLDÜ YAŞASIN YUNANCA

Serdar Ortaç hayranlarına kötü haber: Türkçe sözlü müzik altın yılını geride bıraktı. Herkes Türkçe'ye doydu. En azından bütün mekanların sahipleri böyle düşünüyor. Bu sezon Latin ve Yunan müziği moda. Müzik eleştirmeni ve DJ Naim Dilmener de eğlence müziğinde daha çok Yunanca, İtalyanca ve Fransızca ağırlığının hissedileceği kanısında. Sirtaki sevenlere bir müjde daha var! Beyoğlu'nun geçen kış parlayan Yunan lokantası Tanisia'ya bu kış kardeş geliyor: Çukurcuma'da ünlü DJ Vassilis'in sirtaki ve zeybetiko çalacağı Gurmelit Pera.

İzzet Çapa, müzikte 80'lere geri dönüş yapacak. Yaz aylarının popüler mekanlarından Academi 14 ve eski Friend'in yerine açmaya hazırlandığı Apartmant'ta ‘‘bu kış disco çalacağım’’ diyor. Ona göre müzikte tam anlamıyla kaos yaşayacağımız bir döneme giriyoruz. Ne underground, ne Türkçe, yeni kimlik: Kimliksizlik. Bununla birlikte meyhane kültürüne bir soluk da Çapa'dan gelecek bu kış. Tünel'de açacağı Asmalı Meyhane'de farklı bir şey denenecek: Unplugged meyhane.

Sezonun bir bombası da 'club' cephesinden. Elektronik dışında her şeyi snobe eden bu mekanlar diğer müzik türlerine göz kırpmaya başlamıştı. Parti enflasyonundan sıkıldıklarını söyleyen Urban Bug'çılar kışın Juke Box'ta konserler düzenleyecek. Teoman, MFÖ, Kenan Doğulu gibi isimleri ağırlayacak.

Bu kış ramazan nedeniyle bazı mekanlar açılışlarını alışık olmadık biçimde aralık ayında yapacaklar. Diğer taraftan açılış falan yapmadan sezona doğrudan giriş yapanlar da var. Nupera bunlardan biri.

KLASİKÇİLERİN RÖVANŞI

Son yılların modern ve soğuk dekorları da artık yeniden yumuşuyor. Dekorasyondaki bu trendin başını mermerlerin üstüne halı atarak Liman-Safran'ı aynen muhafaza eden Aslı Altan ile müzmin klasikçiler olarak bilinen Ergani-Öztek ikilisi çekiyor. Sebebi gayet basit: Hep daha yenisi olduğundan modern kendini çok çabuk tüketiyor. Oysa klasik olarak tasarlanan mekanlar hem daha uzun ömürlü, hem de yaşanmışlık duygusunu aşılıyor. Reina bu yaz edindiği plaj imajını muhafaza edecek. Ali Ünal müşterilerinin bu sıcaklığı sevdiğini söylüyor.

Kışın en ilginç mekanı kuşkusuz İzzet Çapa'nın yeni yeri Apartmant. 1950'lerin bir Amerikan evi olarak tasarlanan mekanda Ronald Reagan'ın yer aldığı biryantin reklamının afişinden tutun da o yıllarda satılan makarna ve meyve sularına kadar her şey bir bütün olarak düşünüldü. Mekanın içinde eski aletlerle donatılmış bir mutfak bile var.

Klasik deyince bir Beyoğlu klasiğinden daha söz etmekte fayda var. Mehmet Teoman'ın Coco-Palas'ı, orada-buradaki birkaç başarısız denemesinden sonra yeniden asli yerine Beyoğlu Ayhan Işık Sokak'a dönüyor bu kış. Mehmet Teoman'ın rakibi ise geçen sezonun sonunda Nupera'nın minik yıldızı Ziya'nın Yeri'nde. Geçen sezonun sonunda açılan Ziya'nın Yeri'nin DJ'i Mehmet Teoman'ın 20 yaşındaki oğlu Alptekin.

Yazın bermudaları çekip günbatımına karşı detoks kokteyli yudumlama modası bu kış yerini Markiz'de akşamüstü pasta yemeye bırakacak gibi görünüyor. Herkes buranın Buz gibi rüştünü kanıtlamış bir grubun elinde eski şıklığına döneceğinden emin.

GAZETESİZ AŞK YAŞANMAZ

Şovmen Beyaz'ın televole demeçleriyle yeniden başlattığı ‘‘medyatik ilişki’’ kavramına mikrofon uzatılan herkesten destek geliyor. Hal böyle olunca da kafalara artık aşklar gözden uzak, kıyı köşe mekanlarda mı yaşanacak sorusu takıldı. Medyatik ilişki trendi bu kış yerini baş başa ilişkilere mi bırakıyor, diye kafası karışanlara bakın gecelerin kurdu Kenan Erçetingöz ne diyor: ‘‘Yok öyle bir şey. Yine gazetelerin olduğu yerler tercih edilecek, bu kış da tüm diğer kışlar gibi yine reklama dönük pozlar verilecek.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle