Gündem Haberleri

  Bu kez unutmayalım

  Hürriyet Haber
  05.01.2011 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Sayısı giderek artan kadın cinayetlerinin son kurbanı Iğdırlı 16 yaşındaki Z.Ş. Katili ise ondan bir yaş küçük erkek kardeşi. Z. gitti, namus temizlendi!

  Size de çok tanıdık gelmiyor mu? Gidenin ne yaşadığını kimse merak etmez, arkasından kimse ağlamaz, yaşı küçük birine cinayet işlettirilir, küçük yaşı, üstüne bir de mahkemedeki iyi hali hakimleri duygulandırır, biraz yatar çıkar. Aile şerefi kurtarıldığı gibi, kimse ceza filan da çekmez.

  Bu kez unutmayalım

  Ama 2005’ten bu yana yasalar böyle söylemiyor. Türk Ceza Yasası artık, özellikle kadınları, genç kızları katleden töre cinayetlerinin şifresini biliyor. O yüzden sadece tetiği çekeni değil, “aile kararı”na katılan yetişkinleri de sorumlu tutuyor ve azmettirici olarak ağır cezaya çarptırıyor. Peki bütün bunlar, daha önceki pek çok kadın cinayetinde ve şimdi de Z.Ş. olayında niye işlemedi?  Şimdi, bir töre cinayeti daha deyip, hep kanıksadığımız gibi, onu da bir sonraki kadın cinayetine kadar unutacak mıyız? Yoksa artık sorularımızı sorup cevaplarını almak ve tüm sorumluları ortaya çıkarmak için ısrarlı olacak mıyız?

   

  1. Eğer babası, şikayetini geri almak ve evlenmelerine rıza göstermek için Z.’nin sevdiğinin ailesinden istediği 20 bin lirayı alabilseydi, “aile namusu” temizlenmiş mi olacaktı? Yani Z.’nin hayatı, 20 bin liralık bir pazarlık aracı mıydı, peki namus bunun neresindeydi?

  2. Z.’nin teslim edildiği güvenlik güçleri, töre kurallarının nasıl işlediğinden bu kadar mı bihaberdi de onu koruma altına almak yerine, ölüm fermanını çıkaracağını ilkokul çocuklarının bile tahmin edebileceği ailesine teslim etti?

  3. Z.’yi öldürdüğünü itiraf eden 15 yaşındaki erkek kardeşi tutuklayan adli yetkililer, töre cinayetinde sadece tetiği çekenin değil, karara katılan aile üyelerinin de yargılanmasını emreden yasayı neden işletmedi, 15 yaşındaki katili tutuklarken anne babayı serbest bıraktı?

  HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI SORUMLULARIN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYOR

  Bu kez unutmayalım

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı