Gündem Haberleri

  Bu kez de çiçekten çıkan kene ısırdı

  Onur SAĞSÖZ/ ERZURUM, (DHA)
  31.05.2008 - 12:14 | Son Güncelleme:

  ERZURUM’da, ailesiyle birlikte pikniğe giden 5 yaşındaki Onur Özçelik’i topladığı çiçekler arasından çıkan keneler ısırdı. Numune Hastanesi’ne götürülen Küçük Onur’un ense ve sırtına yapışan iki kene çıkarıldı. Keneler zehir salgılamadığı için Onur sağlık sorunu yaşamadı.

  Gaziler Mahallesi'nde oturan Özçelik ailesi iki gün önce piknik yapmak için merkeze bağlı Güngörmez Köyü’ne gitti. Piknik dönüşü ablası 6 yaşındaki Sena ile birlikte dere kenarından topladıkları çiçekleri evlerine getiren Onur Özçelik, ağlamaya başladı. Onur'un ensesindeki keneyi gören baba Harun Özçelik, oğlunu Numune Hastanesi’ne götürdü. Küçük çocuğun ensesine yapışan kene Acil Servis’te çıkarılırken, yapılan kontrolde sırtına yapışan bir kene daha bulundu. Kenelerin deri altına giremedikleri için zehir salgılamadıklarını belirten doktorlar, bu nedenle korkulacak bir durum olmadığını söyledi. Baba Harun Özçelik, “Çocuklar piknikte topladıkları çiçekleri eve getirdi. Çiçekler arasındaki keneler de oğlumu ısırdı. Evde ağlamaya başlayınca ensesinde keneyi farkettim. Hastaneye getirdiğimde bir kene daha bulundu” dedi.

  ÇOCUKLAR ŞANSLI
  Öte yandan, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, vücut gelimişini tam olarak tamamlamayan çocukları ısıran kenelerin deri altına girmediğini belirtti. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne yol açan kene ısırıklarının her yaştaki insanı tehdit ettiğini anımsatan Prof. Dr. Parlak, “Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde ve yaylalardaki meralarda görülen keneler insan vücudunu ısırdıklarında deri altına giriyor ve zehirlerini bırakıyorlar. Ancak vücut gelişimini henüz tamamlamamış olan çocuklarda kene, deri altına giremiyor. Sadece ısırmakla kalıyor. Ancak bu zehrini akıtmayacağı anlamına gelmez. Özellikle küçük yaştaki çocuklar yeşil alanlardan uzak tutulmalı ve en küçük bir şüphede bile en yakın sağlık kuruluşlarına götürülmelidir” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı