Gündem Haberleri

  Bu kez bizden sarkı caldılar

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yabancı şarkılardan alıntı, hatta çalıntı oldukları iddialarıyla gündeme gelen Türk Pop Müziği şarkıları, bu kez yabancı sanatçılar tarafından, eser sahiplerinden ve yorumcularından izin alınmadan kullanıldı.

  Rusya'da piyasaya çıkan ‘‘Arabica Latina’’ adlı albümde, Rengin, Levent Yüksel ve Mustafa Sandal'a ait dört şarkı, yeniden düzenlenerek piyasaya sürüldü. Arabica Latina'daki 14 şarkı arasında Rengin'in albümünde yer alan Sezen Aksu'nun söz ve müziğini bestelediği ‘‘Le Le Le’’ ve ‘‘Aldatıldık’’, Levent Yüksel'in seslendirdiği sözleri Sezen Aksu'ya, müziği Eldar Mansurol'a, düzenlemesi ise Onno Tunç'a ait olan ‘‘Zalim’’ ve Mustafa Sandal'ın seslendirdiği sözleri Hakkı Yalçın'a, bestesi kendisine ait olan ‘‘Jest Oldu’’ parçaları bulunuyor.

  Telif hakları konusunda Türkiye'de söz sahibi olan MESAM, konu hakkında bir bilgileri olmadığını ama parçaları kullanan sanatçılar MESAM üyesi değillerse, yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi. MESAM Genel Sekreteri Dursun Karaca, ancak üyeleri olan sanatçılar kendilerine şikayette bulunursa, karşı ülkenin meslek birliğiyle temasa geçebileceklerini belirterek, ‘‘Söz konusu yabancı bir ülke olduğu için hukuki olarak herhangi bir yaptırımda bulunmamız mümkün değil. Ancak meslek birliğine telif takibi yaparak, bu hakkın bize geri ödenmesini isteriz’’ açıklamasını yaptı.

  Telif hakları konusunda uzman olan Avukat Özdemir Arıkan ise olayı, ‘‘korsanlık’’ olarak niteledi. Özdemir, ‘‘Herhangi bir tazminat alınabilmesi için davanın Rusya'da açılması gerekiyor. İstanbul'da eser sahipleri bir tespit davası açabilirler. Bu da ileriki dönemlerde uluslararası platformda belge olarak kullanılabilir. Rusya bir çok uluslararası anlaşmaya taraf olmadığı için bu tarz korsanlıkları çok kolay yapabiliyor’’ dedi.

  Rusya'da piyasaya sürülen ‘‘Arabica Latina’’ adlı albümde dört Türk eseri izin alınmadan kullanıldı.

  Albümünde yorumladığı, Sezen Aksu imzalı iki şarkısı çalınan Rengin, emeklerine saygı gösterilmediği için çok üzüldü ve bu duruma isyan etti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı