Gündem Haberleri

  Bu katilin bedeli 500 trilyon

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de cinayetten aranan Yahudi bir genci iade etmeyi reddeden İsrail'in, Washington'dan alacağı 3 milyar dolarlık yardım tehlikeye girdi.

  ABD-İsrail krizi 18 Eylül'de Maryland'ta işlenen cinayetin sanıklarından 17 yaşındaki Samuel Sheinbein'in geçen hafta İsrail'de ortaya çıkması ABD ile İsrail arasında ciddi bir krize yol açtı. Washington, İsrail makamlarına başvurarak 19 yaşındaki bir gencin öldürülmesiyle ilgili olarak aranan Sheinbein'ın ABD'ye iade edilmesini talep etti. İsrail ise babası İsrail vatandaşı olduğundan otomatik vatandaşlık hakkı kazanan cinayet sanığının iadesini reddetti.

  İsrail rest çekti

  İsrail Adalet Bakanlığı, cinayet sanığı gencin İsrail vatandaşı olduğunu, bu nedenle, yargılanmak üzere başka bir ülkeye iade etmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi. ABD Kongresi'nin önde gelen isimlerinden Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu Başkanı Bob Livington ise, İsrail'i, yapılacak 3 milyar dolarlık (500 trilyon lira) yardımı komisyonda ‘‘gözden geçirmekle’’ tehdit etti.

  Babası da yargılanıyor

  ABD Adalet Bakanlığı da cinayet sanığı Sheinbein'in ABD'de yargılanabilmesi için ABD'nin ‘‘her türlü ihtimali’’ düşünebileceği belirtildi. Bir arkadaşıyla birlikte Alfred Enrique Tello Jr'ı öldürmekle suçlanan Sheinbein, gözaltında tutulduğu İsrail'de önceki gün hakim önüne çıktı. Sheinbein'ın bir süre Pentagon'da çalışmış avukat babası da İsrail'de cinayet sanığı oğlunun ABD'den kaçmasına yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı