GeriGündem Bu kadar kayıbı nasıl anlatırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kadar kayıbı nasıl anlatırız

Bu kadar kayıbı nasıl anlatırız
refid:8852526 ilişkili resim dosyası

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son hava operasyonunun terör örgütünde yarattığı panik, telsiz konuşmalarına da yansıdı. PKK’nın silahlı kanadının Suriyeli lideri Fehman Hüseyin’in, "Meriç" kod adlı teröristle yaptığı telsiz görüşmesinde, "Son hava harekatında bu kadar gaflete, şeye düşülmez ki, yapıların içine girilmez ki. Bu kayıpları nasıl şey yapacağız? Bunu örgüte, önderliğe nasıl anlatacağız" dediği tespit edildi.

Operasyon sonrasında güvenlik birimlerinin tespit ettiği telsiz konuşmasında Fehman Hüseyin, aralıklarla şunları söylüyor:

Böyle gizlilik olur mu

"
Bu diğer alandaki operasyonda ölenlere ilişkin bazı tartışmalar yaptık. Herkese söyleyin, bu işte üslenmede güya gizli görev yapıyorlar. Bir vadinin derinliğine iniyorlar. Yani çevreyi artık denetleyemiyorlar. Gizli sırta nöbetçi çıkarmıyor. Harekat tarzı gizliye göre değil. Gündüz suya, tuvalete gidiyor, çay yapıyor, duman çıkarıyor. Güya gizlidir. Böyle gizlilik olur mu?

Bir grup, bir noktada üslenecekse o noktada mutlaka mevzilenmeye uygun olmalıdır. Arkadaşlar psikolojik olarak hazır olsunlar. Sanki çatışma olmazmış gibi hareket ediyorlar. Operasyon oldu mu hemen taşın altına gizlenelim diyorlar. Arkadaş gizlilik o değil ki, ihmalliktir yani. Bir taşın altına girilmez ki. O noktada kesin kurallara bağlıyız tamam mı? Bak Meriç, yani birimlere söyleyin. Herkes şunu bilsin ve ezberlesin; eğer bir grubun yakınlarında düşmanın hareketi, bir operasyon varsa, o rastgele değildir. Mutlaka düşman bir bilgi almıştır, bundan dolayı operasyon yapmıştır. Yoksa kendiliğinden hiçbirşey olmaz. Bizimkiler diyor; ’Operasyondur, biz gizlenelim, belki gider.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle