GeriGündem Bu işin sonu felaket
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu işin sonu felaket

Bu işin sonu felaket
refid:15096128 ilişkili resim dosyası

Artan terör saldırılarının ardından muhalefet liderlerine görüşme daveti yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün ilk olarak MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Bahçeli, Gül’e şu önerilerde bulundu: “Bölücü terörle mücadele, stratejik tedbirler planının hazırlanması ve uygulamaya konulmasıyla mümkün olacaktır. Bölücü teröre karşı hükümet tam bir siyasi irade ve kararlılık ortaya koymalıdır. Terör örgütünün arkasındaki bütün yabancı güçler ve ülkelerle terörün bağı ve bağlantısı mutlaka belgeleriyle ortaya konulmalı ve ülkemizin bu devletlerle, bu devletlerin de terör örgütü ile bağlarının kesilmesi için uluslararası sonuç alıcı girişimler acilen başlatılmalıdır. Terörü himaye eden Peşmerge gruplarına yaptıkları düşmanca hareketin ‘savaş sebebi’ olduğu Irak yönetimine bir ültimatomla bildirilmelidir. Anayasamızın 120’nci maddesi süresi 6 ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilân edebilir’ hükmüne amirdir. Hükümet, sınır ötesi askeri harekat yetkisini acilen kullanmalıdır. Sınıra yakın bölgelere yönelik tam bir temizlik yapılmalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ‘Güvenlik Bölgesi’ oluşturulmalıdır. ‘Açılım’ denen ‘yıkım’ projesinden derhal vazgeçmeli ve hata yaptığını açıklamalıdır. Ölüm cezası terör suçlarında ve savaş halinde yeniden Türk Ceza Yasası’na konulmalıdır. Teröristbaşının dış dünyayla temas kanalları kesilmelidir. Bölgenin kalkınmasına dönük ekonomik tedbirler alınmalıdır.
Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı Gül’e sunduğu önerilerde, Habur sınır kapısının kapatılması, Kerkük petrollerinin dış piyasalara ulaşmasının engellenmesi amacıyla Kerkük-Yumurtalık boru hattının devre dışı bırakılması da yer aldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle