GeriGündem Bu hezeyanları ruh hekimleri yorumlasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu hezeyanları ruh hekimleri yorumlasın

Uğur Dündar, kendisine tabancalı düello teklif eden gazeteci Ufuk Güldemir'e ‘‘Bu tür hezeyanları değerlendirmesi gereken kişiler ruh hekimleridir’’ diye yanıt verdi.

Bu arada düello teklifinin suç sayılabileceği iddiası ortaya atıldı. Teklifin sahibi Ufuk Güldemir ise, düello davetinden önce ciddi hukukçuların görüşünü aldığını, bunun bir tehdit değil meslek kavgası olduğunu söyledi.

Habertürk TV kanalı ile internet sitesinin sahibi Ufuk Güldemir'in, kendisi hakkında ‘‘Hırsız’’ suçlamasıyla yazı yazan ünlü televizyoncu ve gazeteci Uğur Dündar'ı düelloya davet etmesiyle büyüyen tartışma sürüyor. Uğur Dündar, Ufuk Güldemir'in ‘‘Ben 45'lik Colt tabancamı alayım, sen de en sevdiğin silahı seç. 100 metre mesafede karşılıklı ayakta durup, düello yapalım. İlk kurşunu sen at’’ diyerek yaptığı düello teklifini ciddiye almadı. Dündar, dün bu konudaki soruları yanıtlarken, ‘‘Bu tür hezeyanları değerlendirmesi gereken kişiler ruh hekimleridir. Başka bir şey söylemek istemiyorum. Benim tek söyleyeceğim bunlardır’’ dedi.

Dündar, teklifin suç olup olmadığı yolundaki soruya ise şu yanıtı verdi: ‘‘Bu konu beni değil, savcıları ilgilendiriyor. Bugün bir internet sitesinde ‘Ölümle tehdit etti' diye yazmışlar. Benim kişisel olarak bu saçmalıklarla kaybedecek vaktim yok.’’

Düello teklifini dün de yineleyen Ufuk Güldemir
ise, düello davetinin suç oluşturması konusundaki sorulara, ‘‘Daha önce ciddi hukukçuların görüşünü aldım. Bu bir tehdit değil meslek kavgasıdır’’ dedi.

Avrupa’da eskiden kılıçlarla başlayan, sonra tabancalar ortaya çıkınca bu silahlarla yapılan düelloya, Türk geleneğinde pek rastlanmıyor. Gazeteci-yazar Çetin Altan da birçok yazısında Türkiye'nin geleneğinde düellonun değil, pusunun bulunduğunu kaleme aldı. Düello en çok vahşi batıda yaşandı. Western filmlerine de konu olan vahşi batıdaki düellolarda, 45'lik toplu tabancalar kullanıldı. Düello teklifini ortaya atan Ufuk Güldemir de, 45'lik bir Colt'u olduğunu ve düelloda bunu kullanacağını söylemişti.

Teklif korkutmadığı için suç olmaz

Ceza hukuku Profesörü Süheyl Donay, düello teklifinin suç sayılıp sayılmayacağı konusunu şöyle yorumladı:

‘‘Düello çağrısının tehdit suçu oluşturabilmesi için karşı tarafı korkutması lazım. Böyle bir şeyin somut olarak Uğur Dündar'ı korkutacağını sanmıyorum. Ceza Hukuku açısından bir suç unsuru oluşturmuyor. Zaten bizim kanunumuzda ‘düello' diye bir şey söz konusu değil. Çünkü bizim adetimizde böyle bir şey yok. Eğer objektif olarak korkutucu nitelikte olursa TCK'nin 188'inci maddesinin ihlali olarak 'tehdit' olarak düşünülebilir.’’

En fazla 15 milyon lira para cezası

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden bir öğretim görevlisi, Türk Ceza Hukuku'nda, 'düello'ya ilişkin bir tanımlama bulunmadığını söyledi. Ufuk Güldemir'in ‘‘Düello yapalım’’ tehditini ciddi bulmadığını belirten öğretim görevlisi, konuya ilişkin şunları söyledi:

‘‘Burada mizahi bir çağrı olduğunu düşünüyorum. İlla bir maddeye sokmak gerekirse, Türk Ceza Kanunu'nun 'tehdit'i tanımlayan 191. maddesine sokabiliriz. Ancak burada ağır değil, o da çok zorlarsanız hafif tahrikten söz edilebilir. Bunun karşılığı 27 bin lira para cezası. Bugünün değeriyle düşünürsek, 15 milyon lira civarında para cezası eder.’’

Büyük 5'e imza atan avcı: Ufuk Güldemir

Gazeteci Ufuk Güldemir, kendisini çok iyi bir avcı olarak tanımlıyor. Güldemir'in, Afrika
av tarihinde önemli bir yeri bulunan ve manda, aslan, leopar; su aygırı ve fil avlamayı kapsayan ‘‘Big Five-Büyük Beş’’e imza attığı da söyleniyor. Afrika avcılık tarihinde, ‘‘Büyük 5’’e imza atarak, bu beş hayvanı avlamayı başaran avcılar ödül kazanıyorlardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle