GeriGündem Bu hesaplaşma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu hesaplaşma

Bu hesaplaşma
refid:21534255 ilişkili resim dosyası

Balyoz davasında 325 sanığın ağır hapis cezalarına çarptırılması siyaset ve yargı çevrelerinde de yankılandı.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan “Siyasi olan hiçbir davanın içinde hukuk yoktur. Bu hükmün nedeni bir hesaplaşmadır” derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yargının kararlarına saygı duymak gerektiğini söyledi. İşte tepkiler:

Toplumsal kamplaşma

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan: Hukukçular bilir ki, sırf rövanş almak için ve ‘Birilerine dersini vereyim’ diye bir davaya başlamak da sonuçlandırmak da siyasidir, siyasi olan hiçbir davanın içinde de hukuk yoktur. Bu hükmün nedeni bir hesaplaşmadır. Hükmün gerçek sahibi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir. Hükmün sonucu ise demokrasinin güçlenmesi yerine Türkiye’nin ulusal silah sanayi ve teknolojiden yoksun, bölücü teröre teslim edilmiş, aldığı her nefes sahip tarafından kontrol edilen savunmasız bir ülke haline getirilmesidir. Bu kararla TSK üzerinden yeni bir toplumsal kamplaşma tetiklenmiş, yargı artık mutlak bir gözdağı ve susturma aracı haline gelmiştir.

Anayasayı okuyun

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Ceza kanununa bakın, anayasaya, 138’e (Mahkemelerin bağımsızlığı) bir bakıver, ondan sonra soru sor. Bizde Anayasa var mı? 138’i bir okuyuverin, ondan sonra soru sorun.

Kim suçluysa cezasını çeksin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Yargının kararına saygı duymak gerekiyor. Bu işi düşünen kimse, onların cezalandırılmasından yanayım. Bu cezaları alan düşmanınız bile olsa üzülüyorsunuz. Ama bir daha geçmişi konuşulan bir ülke olmaktan çıkmalıyız. Herkesin çoluğu var, çocuğu var. ‘Kim suçlu ise cezasını çeksin’ diyorsunuz. Kim suçludur bilemem. Bir üst mahkemede umarım ortaya çıkar.

İradeye müdahale edilemez

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Bundan sonra milletin iradesine müdahale olmayacak, olamayacaktır. Çünkü bu müdahaleyi yapanlara veya buna teşebbüs edenlere çok açık ve net olarak artık millet de kayıtsız kalmadığı gibi, sistem de kayıtsız kalmıyor. Bunlar Türkiye için çok önemli dönüm noktaları. Bence kararın anlamı şu: Bir daha milletin, halkın iradesine asla müdahale olamaz. Müdahale edenler karşısında hukuku, milleti bulacak ve cezaya çarptırılacaklardır.

Bu davayı tarih yargılayacak

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce: Başbakan yakın bir zaman önce Balyoz davasıyla ilgili, ‘Bu Balyoz’un içinde daha neler var?’ demişti. Acaba bu sonuçla, bu kararla Başbakan’ın dediği daha neler var? Burada adil yargılama yok. Tarih bu davayı yargılayacaktır. Tarih önünde AKP’de hesap verecektir.

Güven sarsıldı

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu: Davanın yargılama sürecinde, bilinen bütün adil yargılama ilke ve kuralları defalarca ve ısrarla ihlal edilmiştir. Bunun sonucunda yargısal süreç, kamu düzenine telafisi imkansız zararlar vermiş, peşinen belli olduğu daha yargılama devam ederken toplumda yaygın şekilde konuşulmaya başlanan hüküm, vicdanları ağır şekilde yaralamıştır. Sonuçta yargıya olan güven derinden sarsılmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle