GeriGündem Bu gün sigarayı bırakın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu gün sigarayı bırakın

Bugün Dünya Sigara'yı Bırakma Günü. Bir günlüğüne de olsa sigara içmeyin. Sigara 401 çeşit zehir ve 43 çeşit kanserojen madde içeriyor.

BIRAKMAK İÇİN EN ÖNEMLİ 10 NEDEN

İçerisinde 401 çeşit zehir ve 43 çeşit kanserojen madde bulunan sigarayı bırakmak için 10 neden...

Sigarada 401 çeşit zehir ve 43 çeşit kansere yol açan madde bulunduğunu açıklayan uzmanlar, insanları sigarayı bırakmaya yöneltebilecek 10 nedeni açıkladı.

Sigaranın kalp, kanser ve solunum yolları hastalıklarına yol açtığına işaret eden, bu nedenlerin bile tiryakileri alışkanlıklarından vazgeçiremediğini belirten araştırmacılar, aşağıdaki nedenlerin ise birçok insana sigarayı bıraktırabileceğini savunuyor.

1- Sigara iktidarsızlığı körüklüyor:
Sigaranın kan dolaşımını yavaşlattığı ve ereksiyonu engellediği araştırmalarla kanıtlandı. Araştırmacılar genellikle erkek tiryakilerin, cinselliği sigaraya tercih edeceklerine değiniyor.
2- Yüzde kırışıklıklara yol açıyor:
Sigaranın cilt hücrelerine oksijen ve besin gitmesini önlediğini ve ağız civarında dikey kırışıklıklara yol açtığını açıklayan uzmanlar, güzelliğini korumak isteyenlere sigarayı bırakmalarını öneriyor.

3- Sigara içenlerde diş kaybı daha çok görülüyor:
Sigara tiryakilerinde erken yaşlarda diş kaybının daha çok görüldüğüne değinen uzmanlar, ayrıca dişlerde leke meydana getiren sigaranın, nefesin kötü kokmasına yol açtığını ve ağızda bakteriler oluşturduğunu belirtiyor.

4- Sigara sinüs yollarına hasar veriyor:
Sigaranın sinüs yollarına hasar verdiğini açıklayan araştırmacılar, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha az koku aldığını, sigaranın burun duyusunu azalttığını kaydediyor.

5- Sigara kemik yoğunluğunu azaltıyor:
Sigaranın kemik yoğunluğunu azaltarak, osteoporosis hastalığına yol açabildiğini saptayan araştırmacılar, sigara içenlerde kalça kırılmalarının daha çok olduğunu belirtiyor.

HER ZAMAN DEPRESYON

6- Sigara insanda depresyona girmiş havası yaratıyor:
Çoğu insanın stres ve depresyona karşı sigarayı kurtarıcı bulduğuna değinen uzmanlar, sigaranın insanı daha çok depresyonda gösterdiğini kaydediyor. Araştırmacılar, depresyon içindeki insanlara sigaraya başvurmak yerine psikoloğa gitmelerini salık veriyor.

7- Sigara yangın nedeni:
ABD'de her yıl sigaradan 200 bin yangın meydana geldiğini istatistiklerle belirleyen uzmanlar, sigaradan meydana gelen yangınların yılda 1000 insanı öldürdüğünü, 3 bin insanın da yaraladığını açıklıyor. Sigaradan kaynaklanan yangınların, her yıl Amerika'da 300 milyon dolarlık hasara yol açtığı kaydediliyor.

8- Vücutta dolaşan oksijeni engelliyor:

Sigaranın, alyuvarların vücuda taşıdığı oksijeni engelleyerek, kalp hastalıkları ve inmeye neden olduğuna değinen uzmanlar, tiryakinin biraz şanslı olması durumunda ise el ve ayaklarda soğukluk ve ağrılı iğnelenmeler görüldüğünü belirtiyor.

9- Sigarayı bırakmamak aptallık:

Araştırmacılar, sigaraya karşı yapılan kampanyalar ve bilimsel araştırmalar karşısında hala sigarayı bırakmayan tiryakinin, kendini bilerek ölüme attığını, bunun da aptallıktan başka bir şey olmadığını ifade ediyor.

10- Sigara içen veli çocuğuna kötü örnek oluyor:
Çocukların genellikle anne ve babalarını taklit etmeye meyilli olduklarına değinen araştırmacılar, sigara içen anne ve babanın, aynı zamanda çocuğuna, sigara içmenin iyi bir şey olduğunu da vurguladığını belirtiyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle