Gündem Haberleri

  Bu gece 'yıldız' yağacak

  A.A.
  14.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi Rasathanesinde toplanan gökyüzü meraklıları, Perseid meteor yağmurunu izledi.

  Ahlatlıbel'deki rasathaneye havanın kararmasıyla birlikte gelen yaklaşık bin kişi, Perseid meteor yağmurunu gözlemleyebilmek için teleskopların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

  Teleskoplarla Ay ve Jupiter'i izleyen Ankaralılar, Rasathane içinde kurulan sinevizyon aracılığıyla da daha önce çekilen gökyüzü görüntülerini seyrettiler.

  Rasathanede, ayrıca, çocuklar için ödüllü yarışmalar ve canlı müzik konseri de düzenlendi.

  Meteor yağmuruyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Müyesseroğlu, Perseid meteor yağmurunun en iyi bu gece görülebileceğini söyledi.

  Müyesseroğlu, her yılın aynı döneminde tekrar eden meteor yağmurlarının, bir kuyruklu yıldızın kalıntılarının dünyaya yakın geçmesinden kaynaklandığını kaydetti.

  Meteor yağmurlarının özellikle bu gece yarısından itibaren sabaha karşı olan zaman diliminde gözlemlenebileceğini belirten Müyesseroğlu, şehrin ışıkları, gökyüzündeki ay ışığı ve nem oranının görüntüyü kısmen engellediğini ifade etti.

  Müyesseroğlu, temiz bir havada saatte ortalama 70-100 arası meteorun gözlemlenebileceğini, ancak bu gece gözlemlenebilen meteor sayısının 45-60 arası olacağını ifade etti.

  Rasathaneye gelen Ankaralılar cep telefonları, kameraları ve fotoğraf makineleriyle doğa olayını görüntülemeye çalıştılar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı