Gündem Haberleri

  Bu fotoğraflar ABD'nin gizli projesini ortaya çıka

  Hürriyet Planet
  05.05.2011 - 13:15 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i ele geçirmek için ABD’nin Seal komandoları tarafından 2 Mayıs günü Pakistan’da düzenlenen operasyonda kaza yapan helikopter, ABD’nin çok gizli bir projesinin ortaya çıkmasını sağladı. Bin Ladin malikanesinin avlusuna düşen helikopterin fotoğrafları internete düşünce, eşi benzeri görülmemiş bir tasarıma sahip olan helikopterin bugüne kadar spekülasyonların ötesine gitmeyen bir projenin ta kendisi olduğunu fark edildi.

  ABD’li havacılık yetkilileri, bin Ladin’in malikanesinin etrafını saran duvarın üzerine düşen helikopterin, “önceden benzeri hiç görülmemiş, radara yakalanmayan ve ‘çok gizli’ bir helikoptere ait olduğunu söyledi.

   

  Operasyon öncesinde alçak irtifada uçarken kaza yapan ve malikanenin avlu duvarının üzerine düşen helikopterin, bin Ladin operasyonu öncesinde “gizlice hedef üzerinde casusluk yaptığı” tahmin ediliyor.

   

  HAYALET HELİKOPTERE AİT FOTOĞRAFLAR

   

  KAZA GİZLİ PROJEYİ ORTAYA ÇIKARDI

  Bin Ladin’in öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonun öncesinde, gece kamuflajı giydirilmiş iki Kara Şahin helikopteri özel harekatçıları malikanenin avlusuna taşıdı. Ancak bir helikopter avlunun duvarına sürterek kaza yaptı ve zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. Komandolar, operasyonun ardından kaza yapan helikopteri patlayıcılarla yok etti.

   

  Ancak patlama helikopterin tüm kısımlarını yok etmedi. Helikopterin modifiye edilmiş kuyruk kısmına ait görüntüler, ABD’li havacılık uzmanları arasında "aslında var olmayan bir projenin hayata geçirildiği" tartışmasını başlattı.

   

  Lexington Enstitüsü’nden Dan Goure, uçağın kuyruk kısmının standart helikopterlere kıyasla eşi benzeri görülmemiş bir tasarıma sahip olduğunu ifade etti. Goure, helikopterin yapımında çok az ses çıkarmasını sağlayacak özel materyallerin kullanıldığını ve pervanenin üzerinde radara yakalanmamasını sağlayan bir disk bulunduğunu belirtti.     

   

  ABD'li eski bir özel harekatçı, The Army Times dergisine yaptığı açıklamada, helikopterin sahip olduğu sert açılar ve düz yüzeylerin, hayalet uçaklarınkine benzerlik gösterdiğini söyledi. Söz konusu kişi, helikopterin Kara Şahin helikopterininmodifiye edilmiş bir modeli olduğunu anladığını ifade etti.

   

  ABD'NİN GİZLİ TUTULAN PROJESİ BÖYLE ORTAYA ÇIKTI / WEB TV

   

  KESİNLİKLE YORUM YOK

  Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, ABC News’e, “operasyonda düşen helikopter hakkında kesinlikle bir yorum yapmayacağını” söyledi.

   

  Operasyonun düzenlendiği Abbottabad’da yaşayan Bin Ladin’in komşuları ise operasyon gecesi “tepelerinde uçan helikopterlerin seslerini duymadıklarını” ifade etti.

   

  Defense Technology International dergisinin editörü Bill Sweetman, “helikopterin farklı pervane tasarımı ve üzerinde taşıdığı disk sayesinde çıkan sesi bastırdığını” belirtti.

   

  KAMUOYUNDAN SAKLANDI MI

  ABD Hava Kuvvetleri'nin, sahip olduğu en gelişmiş helikopter olan Kara Şahin’in çıkardığı sesi azaltmaya çalıştığı biliniyordu. Ancak radara yakalanmayan (hayalet) helikopterlere yönelik bir proje hiç açıklanmadı. Sweetman, bin Ladin malikanesindeki enkaza ait fotoğrafların, bugüne kadar hiç görmedikleri bir helikoptere ait olduğunu söyledi.

   

  Goure ise “ABD ordusunun yıllardır hayalet helikopter kullandığını ancak bunun kamuoyuna açıklanmadığını” düşünüyor. Goure, “Yıllardan beri bu tür helikopterlerle yüzlerce görev yapmış olabiliriz. Ancak tüm bu operasyonlarda helikopterler en azından sağ salim üslerine geri dönmeyi başarmış olmalı” dedi.

   

  ÇİN ELE GEÇİREBİLİR KORKUSU

  Beyaz Saray’ın eski terörle mücadele danışmanlarından Richard Clarke, “gizli proje ürünü helikopterin parçalarının kimin eline geçeceği konusunda ABD’li yetkililerin endişeli olmaları adına bir sebep bulunduğunu” ifade etti.

   

  Clarke, “Pentagon’daki yetkililer, helikopterin parçalarının şu an Çin’e gidiyor olması ihtimali karşısında büyük endişe yaşıyor olmalı. Çin’in görünmez hava araçları yapmak istediğini biliyoruz” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı