Gündem Haberleri

  Bu fotoğrafın ödülünü verdi

  Timur TARLIĞ / İSTANBUL
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’la birlikte 1 Mayıs 2008’deki polis şiddetinin sorumlusu olarak gösterilen ve istifaya davet edilen İstanbul Valisi Muammer Güler, Milliyet Gazetesi’nin 58. yıl gecesinde, 1 Mayıs 2007’de çekilen "Kontrolsüz Güç" adlı fotoğrafın ödülünü verdi.

  MİLLİYET Gazetesi’nin 58’inci yılı kutlamasında Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü ve Örsan Öymen İnceleme Ödülü de sahiplerini buldu. Doğan Medya Center’da düzenlenen gecede, Yılın Haberi ve Yılın Fotoğrafı’nın sahiplerine ödüllerini İstanbul Valisi Muammer Güler verdi. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenlere karşı "Orantısız güç" kullanmakla suçlanıp büyük bir kesimin tepkisini çeken ve kınanıp eleştirilen Güler, kaderin bir cilvesi olarak, kontrolsüz gücü gösteren bir fotoğrafa ödülü kendi elleriyle vermek zorunda kaldı.

  2007’nin 1 Mayıs’ında Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler tarafından çekilen ’’Kontrolsüz Güç’’ fotoğrafı, birkaç polisin ortasında kalan ve yere kapanan bir göstericiyi gösteriyordu. Abdi İpekçi anısına düzenlenen Yılın Gazetecilik Ödülü, Haber dalında "PKK’yla Geçen 24 Yılın Komutanları" adlı haberiyle Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila’nın oldu. Örsan Öymen anısına verilen Yılın İnceleme Ödülü’nü ise "Nasıl Bir Eğitim Reformu" başlıklı çalışmasıyla Prof. Dr. Bozkurt Güvenç kazandı. /images/100/0x0/55ea12b2f018fbb8f869a714

  Telefonda konuşamıyoruz

  Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet’in de katıldığı törende açılış konuşmasını yapan Doğan Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Sedat Ergin’in Milliyet’i, "Açık denizde ne fırtına olursa olsun yolundan kopmayan bir gemiye" benzettiğini belirterek, "Türkiye’de bu geminin olduğunu bilmekten huzur duyuyorum" dedi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ise şunları söyledi: "Olağanüstü rejim dönemlerinde karşılaştığımız ve artık çok geride kaldığını zannettiğimiz bazı antidemokratik uygulamaların 2008’de basını hedef alması, Türk basını için düşündürücü bir tablodur. Gazetecilerin, yazarların sabaha karşı evlerinden alınıp götürülmelerini, özel hayatlarının sorgulanmasını kabullenemeyiz. Bugün kendi camiamızda, kendi aramızda artık telefonlarda konuşmaya çekiniyoruz."

  Yayın çizgisine devam

  Törende Milliyet Gazetesi’nde 10, 20 ve 25. yılını dolduranlara plaketleri verildi. Milliyet’te 25 yılını dolduran köşe yazarı Derya Sazak ve Spor Müdürü Cem Şengül’e plaketlerini veren Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Milliyet Gazetesi’nin ilk göz ağrısı olduğunu ifade ederek, "İnşallah benden sonra çocuklarım, sonra da onların çocukları Milliyet’in yayın çizgisini ve ödül törenlerini sonsuza kadar devam ettirir" dedi.

  1 Mayıs 2008 şiddetinin valisi

  İstanbul Valisi Muammer Güler’in ödül verdiği yılın fotoğrafı "Kontrolsüz güç" başlıklıydı. 2007’nin 1 Mayıs’ında Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler tarafından çekilen fotoğraf, birkaç polisin ortasında kalan ve yere kapanan bir göstericiyi gösteriyordu. Güler, geçen 1 Mayıs’taki polis şiddetinin sorumlusu olarak eleştirilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı