GeriGündem Bu davanın özü darbe girişimleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu davanın özü darbe girişimleri

Bu davanın özü darbe girişimleri
refid:13035292 ilişkili resim dosyası

Gazeteci-yazar Mustafa Balbay, İkinci Ergenekon davasında dün çapraz sorguya girdi. Sorguda Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, sorularını, “Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri, bu davanın özünü oluşturuyor” diyerek yöneltti. Balbay ise darbe girişimlerini reddetti, evinde bulunan konuyla ilgili notlar için, “Montajlanmış ve bir araya getirilmiş notlara tipik bir örnek” dedi.

İKİNCİ Ergenekon davasında çapraz sorgusu süren Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi, tutuklu sanık Mustafa Balbay’a ‘darbe’ iddialarına ilişkin sorular yönelten savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimlerinin ikinci Ergenekon davasının özünü oluşturduğunu söyledi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın’ın, Mustafa Balbay’a sorduğu bazı sorular ve yanıtlar şöyle:

‘Medyadan duydum’

Pekgüzel: ‘Ayışığı’ darbe girişiminden ne zaman haberiniz oldu?
Balbay: Medyada çıkınca, dedikodular, tartışmalar başlayınca haberim oldu.

Pekgüzel: 2004 tarihli bir notunuz, ‘Ayışığı’ darbe girişiminden daha önce haberinizin olduğunu gösteriyor?
Balbay: Montajlanmış ve bir araya getirilmiş notlara tipik bir örnek.

Pekgüzel: Darbe planlarında bizzat yer aldınız mı?
Balbay: Ne böyle bir niyetim ne böyle bir şeye sıcak bakmışlığım ne de darbe çalışmasını duymuşluğum var. Kesinlikle darbe çalışmalarının içinde yer almadım.

‘Ankara Valisi de mi terörist’

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün: (Savcılara) Söylediğiniz darbe planlarına ilişkin tahkikat var mı?
Pekgüzel: Davanın özünü Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri oluşturuyor. Burada darbe girişimlerini yargılıyoruz. 2’nci davanın özü bu. Ankara’da askeri tahkikat devam ediyor. Buradaki sanıklar darbe girişimi iddialarıyla ilgili burada.

Pekgüzel: Mini Ehli-dil toplantısındaki kısaltmalar?
Balbay: Bu toplantılara katılanlardan K.Ö. şu anda Ankara Valisi olan Kemal Önal’dır. Ankara Valisi de mi terörist? Yücel Y., TRT eski Genel Müdürü’dür.

Pekgüzel: ‘Bu işi 28 Şubat´ta bitirecektik. 3 kişi planladık. Bir, Fevzi ve ben... Karadayı bizi uyuttu. Bir numara teslim durumda. Bu notlar size mi ait?
Balbay: Bu soruyu yanıtladım. Tipik montajlanmış, anlamı bölünmüş notlardan biri.

‘Fitili ateşlemek mecazi’

Pekgüzel: Notlarınızda yer alan Tuncer Kılınç’ın “AK Parti’yi yasal yollarla durdurmak mümkün değil” sözü doğru mudur? Bunu haber yaptınız mı? Suç oluşturacak faaliyetlerin sizinle paylaşılmasının nedeni nedir?
Balbay: Savcıların soruyu soruş şekli ön yargılıdır. İddia makamının kafasında oluşturduğu düşünceyi doğrulatma biçimidir. Soruluş şekline itiraz ediyorum.

Pekgüzel: Notlarınızda yer alan ‘Fitili ateşlemek’ ne demektir?
Balbay: Mecazi anlamda söylenmiş bir sözdür. Yoksa bombayı ateşleyip beklemedim.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle