Gündem Haberleri

  Bu davada görev alma ayrıcalığı mutlu etti

  Cansu ÇAMLIBEL
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Srebrenica’da 8 bin Bosnalı Müslüman ve Hırvat sivili katleden ‘kasap’ lakaplı Sırp savaş suçlusu Ratko Mladiç’i yargılayacak uluslararası mahkemenin Türk yargıcı Mehmet Güney, dava sürecini Hürriyet’e anlattı.

  Uluslararası önemdeki böyle büyük bir davada görev üstlenmeyi “ayrıcalık” olarak tanımlayan Mehmet Güney, Türk ve Müslüman olmasının davaya bakışını etkilemeyeceğini söyledi. Güney, Lahey’deki ofisinde telefonla sorduğumuz soruları şöyle yanıtladı:
  - “Mladiç, Srebrenica katliamının ardından ‘Bu, benim Sırp milletine hediyemdir. 14’üncü asırda başlayan ve 5 asır süren Türk hakimiyetinin intikamını aldık’ diye konuşmuştu. Bunu söyleyen bir adamı yargılayacak mahkemede bir Türk yargıç olarak görev yapmak sizin için ne ifade ediyor?
  Ben uluslararası hakimim. Benim için sanık suçu sabit olana kadar masum telakki edilir. Önüme gelecek herkes de benim için herhangi birisidir.Yargıç olarak önüme gelebilecek bir davada önceden ve dava süresinde bir şey söylemem takdir edersiniz ki, söz konusu değil. Ancak uluslararası toplumun yakından ilgilendiği böyle önemli bir davada bütün sorumluluğuna rağmen yargıç olarak görev üstlenme ayrıcalığının beni çok mutlu ettiğini söyleyebilirim.
  - Katliamlarda ölenlerin yakınları ya da tecavüze uğrayan kadınlar duruşmalara geldiğinde neler hissediyorsunuz?
  Yargıçların siyasi ve psikolojik atmosferden uzak, bağımsız ve tarafsız olmaları hükme bağlanmıştır. Biz de bugüne kadar uygulamada sorun yaşamadık. Her tür insanlıktan uzak olanların, masum insanlara verebileceği akıl almaz zararları düşündükçe irkilirim.
  - Mahkeme süreci nasıl işleyecek?
  Sanığın tutuklanmasını ve mahkemeye transferini takiben mahkeme başkanı davayı ilk mahkeme düzeyinde görüşecek olan ve üç yargıçtan oluşan alt mahkeme belirler. Sanığın vakit geçirmeden hakim önüne çıkartılması ve kendisine hangi suçtan veya suçlardan yargılanacağının resmen bildirilmesi gerekiyor. Biz sanığın en geç bugün Lahey’e getirilmesini bekliyoruz. Dolayısıyla hakim önüne çıkartılması işini ilk fırsatta yani en geç pazartesi günü yapmamız lazım. Mahkemeye ilk çıkışında sanığa anlayabileceği bir dilde iddianame kendisine okunacak. En geç 30 gün içinde suçu kabul edip etmediğinin kendisine sorulacağı da tebliğ edilecek.

  Son sözü biz söyleriz

  -“Mladiç ne zaman sizin önünüze gelecek?”
  “Davalar temyiz aşamasında benim önüme geliyor. Amerikalı, Jamaikalı, İtalyan, Çinli, Senegalli ve Koreli meslektaşlarımla birlikte benim dahil olduğum 7 yargıçlı temyiz mahkemesi son sözü söyler. Mladiç davasının normal şartlarda bizim önümüze gelmesi bir buçuk iki yılı bulur. Ama arada bazı ara idari kararlar için getirebilirler.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı