Gündem Haberleri

  Bu dava daha bitmiş değil

  Hürriyet Haber
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, "Temyiz, bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Her şey burada bitmediği için bu noktada temyiz sürecini izlemekte, takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum" dedi.

  İdam olmadığına göre

  - Başbakan Tayyip Erdoğan: Temyiz, bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Her şey burada bitmediği için bu noktada temyiz sürecini izlemekte, takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum. İnanıyorum ki adalet bu noktada yerini bulur. Yargıya ait süreç uzamıştır. Hemen hemen 5 yıl oldu. Bu süreç içerisinde yargıdan yürütmeye ne intikal etmişse veya ne istenmişse yürütme bunların hepsini yerine getirmiştir. Bundan sonra böyle bir şey olacak olursa yine yerine getirmeye devam eder. Kamuoyu vicdanı rahat değil ama faille ilgili verilmiş olan bu ceza, bundan başkası olmaz zaten ağırlaştırılmış müebbet hapis, idam olmadığına göre, bundan daha başka ceza verilemez.

  - Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Bu dava daha bitmedi. Yargılamalar soruşturma, kovuşturma ve temyiz olmak üzere 3 aşamadan oluşur. Şu anda ilk iki aşama geçti. 3’üncü aşama önümüzde. Daha bu dava bitmiş değil, süreç devam ediyor. Sürecin bitimine müteakip değerlendirmeyi yaparız.

  Vicdanları tatmin etmedi

  - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Bu kararın, vicdanları tatmin etmediği görülüyor. Ben de işin o tarafındayım. Ama bunun yolu sokaklara çıkıp bağırmak çağırmak, hükümeti suçlamak, devleti ağır kelimelerle itham etmek değil; yargıdan bu işin sonucunu beklemekle mümkün olabilir. Mahkeme kararını değiştirebilecek olan sadece Yargıtay’dır. Dava daha bitmedi, bu daha ilk adım. Önümüzde uzun bir süreç var.

  Bu AKP’nin adaletidir

  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Parasız eğitim isteyen öğrencileri örgüt üyesi yapanlar, Hrant Dink’i öldürenleri örgütsüz yargılıyorlar. Bu AKP’nin adaletidir.

  Örtmek isteyenler var

  - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Bu cinayetin üzerini örtmek isteyen bazı mekanizmaların ne kadar direndiği ve ne kadar etkili olduğu konusunda ne yazık ki çok umut karartıcı bir gelişme oldu. Burada eğer örgütlü bir suç yoksa, örgütlü bir biçimde suç işlenmemişse, başka hangi olayda örgüt vardır? Bunu yargının bize anlatması gerekir.Önümüzde Yargıtay safhası var, dava bitmiş sayılmaz. Ama birinci günden itibaren örgütlü bir şebekenin bu işi yapmış olduğu ve hatta cinayet işledikten sonra da koruma konusunda da aynı örgütlenmenin çeşitli yöntemler geliştirmeye çalıştığını somut örneklerle kamuoyu da yakından gördü. Herkesin gördüğü ve bildiği bir olayda yargı, ‘İki kafası kızmış adam, gitmişler de Hrant Dink’i öldürmüşlerdir’ anlamında bir karar vermiştir, bu da üzüntü vericidir. Böyle bir kararı kabul etmemiz, ettirmemiz, içimize sindirmemiz, anlayışla karşılamamız mümkün değildir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı