GeriGündem Bu da kene tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu da kene tartışması

TBMM Dışişleri Komisyonunda, Türkiye ile çeşitli ülkeler arasında imzalanan anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair 7 yasa tasarısı kabul edildi.

AK Parti Eskişehir Miletvekili Murat Mercan başkanlığında toplanan Komisyon, gündemindeki tasarıları görüştü.

Tarım alanında işbirliğini öngören anlaşmalarla ilgili tasarılar görüşülürken “kene” tartışması yaşandı. Komisyon Başkanvekili ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları'na, ilinde kene ısırmasıyla ilgili çok sayıda vaka görüldüğünü, bunun sonucunda 2-3 kişinin öldüğünü bildirerek, konuyla ilgili alınan önlemleri sordu.

Mirmahmutoğulları, 81 çeşit kene bulunduğunu belirterek, “Suç kenenin değil, esas sorun taşıyıcı olan virüstür. Özellikle bir cins virüs, yerleştiği kenenin ısırması yoluyla insana geçebiliyor. Genellikle ormanlık ve mera alanlarında oluyor. Türkiye'de 36 ilde görülebiliyor” dedi.

Dünyada kene ile mücadelenin etkinliğinin zor olduğunu, Bakanlık olarak keneyle mücadeleye ciddi bir kaynak aktarıldığını anlatan Mirmahmutoğulları, bu mücadele için 20 milyon YTL ayrıldığını ve ilaçlama kampanyası başlatıldığını bildirdi. Alınan ilaçların 36 ile gönderildiğini ve ilaçlama yapıldığını belirten Mirmahmutoğulları, “Hayvanın sırtına bu ilaç sürüldüğünde 1,5-2 aylık koruma sağlıyor. 45 gün sonra ilaçlama tekrarlanacak” diye konuştu.

Türkiye'nin polikültür yapılan, her türlü canlının yaşadığı ülke olduğuna işaret eden Mirmahmutoğulları, keneyle mücadele için aşı geliştirilmesi gerektiğini ve koruyucu aşı geliştirilmeden sorunun önüne geçilemeyeceğini söyledi.

“ÖLÜMLER AKP İKTİDARINDA OLUYOR”

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Mirmahmutoğulları'nın konuşmasına tepki göstererek, “Kene masumdur, suçlu virüstür” denilemeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Kongo'da bile bu hastalıktan ölümler olmuyor. Ama ne yazık ki 21. yüzyılda Türkiye'de insanlar ölüyor. Ama dikkat çekici olan, bu ölümler AKP iktidarında oluyor. Siz pek çok zirai mücadele araştırma enstitülerini kapattınız. Sizin iktidarınızdan önce böyle bir sorun yoktu. Sizin, 'nerede eksik yaptık' demeniz gerekir. Bilim yuvalarını kapatan iktidar oldunuz. Cumhuriyetin o yokluk yıllarında bile bu hastalıkla mücadele edilebilmiştir.”

Mirmahmutoğulları, kapatılan araştırma enstitüsü olmadığını belirterek, 12 araştırma enstitüsü bulunduğunu, bunlardan sadece Ankara'da olan ikisinin birleştirildiğini ifade ederek, Tarım Bakanlığının TÜBİTAK fonlarından en fazla destek alan bakanlık olduğunu belirtti.

Arıtman'ın “Hiç kapatılan yok mu, söylersem istifa edecek misiniz?” sorusuna Mirmahmutoğulları, “Kapatma değil, birleştirme oldu” karşılığını verdi.

“ELEŞTİRİLER OBJEKTİF VE ADİL OLMALI”

Tartışmaya müdahale eden Komisyon Başkanı Murat Mercan, AK Parti iktidarında bütçeden en fazla payın Milli Eğitim Bakanlığının aldığını, 400 milyon doların üzerindeki TÜBİTAK kaynaklarının kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin araştırma projelerine ayrıldığını söyledi.

Kendi dönemlerinde hem tarımsal üretimde hem de tarım ürünleri ihracatında ciddi artış olduğunu kaydeden Mercan, “Dünyanın her yerinde hastalık oluyor. ABD ve İngiltere'de deli dana hastalığı görüldü. Hastalıkları önlemek belki mümkün değil ama mücadeleyle etkisinin en aza indirilmesi önemlidir. Türkiye'de de kene hastalığı var. Önemli olan bununla mücadeledir. Bununla mücadelede de ciddi çalışmalar yapılıyor. Eleştirilerin objektif ve adil olması gerekir” diye konuştu.
Mercan'ın “Tarımsal üretimde ve bilimsel çalışmalarda geriye gidiş olmamıştır, tam tersine..” sözüne MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun “Gerçekler tam tersine...” karşılığını verdi.

TASARININ TERCÜMESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Komisyonda, önceki haftalarda görüşülen ancak “tercümesi” nedeniyle eleştirilere konu olan Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye'de Temsilcilikler açmasına dair tasarı da görüşüldü.

Mercan, bazı komisyon üyelerinin, dili nedeniyle tasarıyı eleştirdiklerini hatırlatarak, yeni metinde tercüme sorunlarının giderildiğini bildirdi.

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da Komisyon üyelerinin tercümeyle ilgili ikazlarına teşekkür etti. Tasarının dilini daha önce eleştiren CHP'li Arıtman da “Çok güzel bir tercüme, arı bir Türkçe ile hazırlanan tasarı için teşekkür derim” dedi.

KABUL EDİLEN TASARILAR

Komisyonda kabul edilen tasarılar şöyle:

-Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Hayvan Sağlığı ve Karantina Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Birleşmiş Milletler Arasında GIda ve Tarım Örgütü (GTÖ) Arasında GTÖ Orta Asya Alt Bölge Ofisi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı,

-Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Avustralya Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık Bakanlığı Arasındaki Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Belarus Arasında Karantina ve Bitki Koruma Alanında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Yemen Balıkçılık Bakanlığı Arasında Balıkçılık ve Su Ürünleri Alanlarında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Moldova Arasındaki Bitki Koruma (Bitki Karantina) Alanında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı

-Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye'de Temsilcilikler Açmasına Dair Türkiye ile Avrupa Yatırım Bankası Arasındaki Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle