Gündem Haberleri

  'Bu çocuklar Türk mü?'

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 10:33 | Son Güncelleme:

  İtalya'da bir münazaraya katılan ve Avrupa üçüncüsü olan Berk Yılmaz'ın akıcı İngilizcesi herkesi şaşırttı. Jürinin ''Bu çocuklar Türk mü?'' diye sorduğunu belirten Yılmaz, “Atatürk’ün yaptığı onca devrimin unutturularak İslam ülkesi imajının yerleştirilmiş olması acı veriyor” dedi.

  Avrupa Plastik Üreticileri Birliği (PAGEV) tarafından İtalya’da düzenlenen ve 9 ülkeden 78 öğrencinin katıldığı “Enerji İklim Değişiklikleri, Doğayı Koruma ve Plastikler” konulu münazara yarışmasında Özel Doğuş Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Berk Yılmaz Türkiye 1.’si, Avrupa 3.’sü oldu.

   

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Evrim Kaya'nın haberine göre yarışma jürisinin, kendisi ile diğer Türk gençlerinin görünüşleri, akıcı İngilizceleri karşısında şaşırdığını ve “Bu çocuklar Türk mü?” diye sorduğunu belirten Yılmaz, “Atatürk’ün yaptığı onca devrimin unutturularak İslam ülkesi imajının yerleştirilmiş olması acı veriyor” dedi.

   

  Önceki gün yurda dönen Yılmaz, Avrupa’daki Türkiye algılamasının kendisini üzdüğünü belirterek “Oradaki 100-150 kişilik bir grubun bile bakış açısını değiştirmek mutluluk verici. En azından gelecek yıl yapılacak yarışmada bizi biliyor olacaklar” diye konuştu.

   

  Yılmaz, ülke sorunları ve siyasetle de yakından ilgili. Türkiye’de politikaların “günü kurtarmak adına” yapıldığını ifade eden Yılmaz, “Biz gençler bu durum karşısında etkin olamıyoruz. Çünkü çoğu ailede hâlâ ‘aman sen bir şeye karışma’ mantalitesi hâkim. Siyaset yapmanın gençlere ‘zarar’ verdiği başka bir ülke var mı acaba?” diye sordu. Klasik gitar çalan, kürek dalında Türkiye üçüncülüğü bulunan ve milli sporcu olan Yılmaz, geleceği konusunda ise henüz kararsız. Yılmaz, yoğun ders çalışma temposunda eğitim sistemindeki çarpıklıklarla eğlenmeyi tercih ettiğini söylüyor.

   

  Eğitmenleri çok memnun

   

  Yılmaz’ın edebiyat öğretmenleri Ayla Yürüker ve Fatma Aksoy, öğrencilerinin ikna kabiliyeti ve özgüveni sayesinde böylesine bir başarıyı yakaladığını söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı