Gündem Haberleri

  Bu cihaz mikropları öldürüyor

  hurriyet.com.tr
  01.11.2009 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Günlük yaşamda kullanılmak üzere tasarlanılan ve ölümcül mikropları saniyeler içerisinde yok eden yeni bir cihaz tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

  Günümüzde hastanelerde bulaşıcı hastalıklardan korunmak üzere kullanılan Ultraviyole ışını (UV), nano teknoloji sayesinde artık cep telefonu büyüklüğünde bir cihaz ile uygulanıyor.

  Çalışmalar Nano-UV teknolojisi ile, ortamda bulunan ölümcül bakteri, virus ve mantarların 10 saniye gibi kısa bir sürede yüzde 99.9 oranında yok edildiğini ortaya koyuyor. Laboratuarlarda yapılan testler MRSA gibi ilaçlara dirençli bakteriler, Salmonella ve E.Coli gibi bakteriler, kuş gribi virusu ve mantarların Nano-UV teknolojisi ile ortamdan kaldırıldığını kanıtlamış. Günlük kullanımda diş fırçaları, biberon başlıkları, bebek oyuncakları, ortak kullanılan bardaklar, tuvalet klozetleri, kapı kolları, musluk başları, bilgisayar klavyeleri, manikur-pedikur cihazları ve kuoför malzemeleri bu cihaz ile kolaylıkla mikroplardan arındırılıyor.

  İş ortamında mikroplar ve hijyen konusunda endişeleri olan kişilerin bugüne kadar yapabildikleri tek şey her şeyi alkollü mendillerle silmek oluyordu. Çantada taşınabilen ve gereken her yere götürülen bu cihaz hijyen konusunda hassas ve endişeleri olan hanımlar için büyük bir kolaylık olarak görülüyor.

  Yere düşen bir eşya, başkasına ait bir giysi, ortak kullanımda olan bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak gibi eşyalar, vücut bakımında kullanılan kuaför araç ve gereçleri, merdiven korkulukları ve kapı kolları gibi eşyalar kısa sürede dezenfekte edilebiliyor.

  Doktorlar, özellikle bebek bakımı yapan anneler, mikroplardan korunmak zorunda olan bağışıklık sistemi bozulmuş hastalar ve  grip virusu bulaşma riski olan kişilerin bu teknolojiyi kullanmalarını öneriyorlar. Ancak insan vücuduna ya da gözlerine doğrudan uygulanması sakıncalı bulunduğu için üretici firma cihazın çocuklar tarafından kullanılmamasını öneriyorlar.

  Abeerden Üniversitesi emekli bakteriyoloji Profesörü Hugh Pennington ise Ultraviyole ışınının bakterileri öldürdüğünü ve bu konuda hiç şüphe olmadığını söyledi. 100 dolar civarında fiyatı olan cihaz tüm dünya ile birlikte eş zamanlı olarak Türkiye’de de İnterbenz firması tarafından satışa sunuldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı