Gündem Haberleri

  Bu bölgede asfalt tutmuyor

  Soner GÜREL
  17.08.2006 - 00:51 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de 2 kilometrelik yolun asfaltlanmamasının 2 özel harekát polisinin şehit olmasına yol açtığı iddialarına Tunceli Valisi Mustafa Erkal, "Asfaltlama yapmak sanki bu tip olaylara karşı tek çözüm gibi kamuoyu önünde tartışmaya açılıyor. Asfalt elbette gerekli, ama asfalt bu işte tek çözüm değil" savunması getirdi. Tunceli’ye atandığında öncelikli olarak toprak yolların asfaltla kaplanması için çalışma başlattığını anlatan Erkal, şöyle konuştu:

  STABİLİZE YAPTIK

  Tunceli’nin korunması için kente hákim 6 noktamız var. Kente terörist sızmaların önlenmesi için buralarda asker ve polis nöbet tutuluyor. Hemen bu yolların asfaltla kaplanmasını istedim. Ancak kış şartları çok ağır. Sıcak ve beton asfalt tutmuyor. Beton asfalt kış aylarında araçların kızak yapmasına neden oluyor. Asfalt ise kar nedeniyle bozuluyor. Bu noktaları stabilize kaplama yaptık.

  22 TRİLYON LİRA

  Asfaltlama yapmak sanki bu tip olaylara karşı tek çözüm gibi kamuoyu önünde tartışmaya açılıyor. Tunceli’de 3 bin kilometre toprak yol var. Köylerle toplam nüfusu 100 bin civarında. 150-200 kişilik yerleşim birimleri çoğunlukta. Buralara asfalt kaplama yapmak hem ekonomik hem de mümkün değil. Tunceli’ye 2006 yılında yolların asfalt ve stabilize kaplaması için 22 milyon 400 bin YTL ödenek gönderildi. 2005’de 270 kilometre yol çalışması yapıldı. 2006’da ise 135 km yolun stabilize ve asfalt kaplamasını gerçekleştirdik.

  GÜÇLÜ PATLAYICI

  Özel harekátın kullandığı tüm araçların zırhları var. Bu arkadaşlarımız da görev yerlerine zırhlı araçları ile gidiyorlardı. Teröristler öyle güçlü patlayıcı kullanmışlar ki araçlarındaki zırh maalesef onların şehit olmasını engelleyememiş. Şırnak’ta da bir çatışmada zırhlı araç içinde bulunan bir polis memuru şehit düşmüştü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı