GeriGündem Bu ay 2 tutulma birden yaşanacak… Kanlı Ay tutulması ne zaman?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu ay 2 tutulma birden yaşanacak… Kanlı Ay tutulması ne zaman?

Bu ay 2 tutulma birden yaşanacak… Kanlı Ay tutulması ne zaman?

Temmuz ayında doğa olaylarının her sene büyük bir merakla takip ettiği 2 tutulma yaşanacak. 13 Temmuz’da gerçekleşecek olan Parçalı Güneş tutulmasından kısa bir süre sonra Kanlı Ay tutulması görülecek. Peki, 2018 Kanlı Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek, hangi ülkelerde izlenebilecek?

Kanlı Ay tutulması için geri sayım devam ediyor. Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay tutulması, görsel bir şölen sunacak. 1 saat 43 dakika sürmesi beklenen tutulma, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bir kısmında gözlemlenebilecek. 27 Temmuz gecesi Ay, Dünya’dan ortalamanın üzerinde bir uzaklıkta olacağı için daha uzun süre gölgede kalacak.

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.[1] Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.
Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle