Gündem Haberleri

  Bu anlayış diktatör rejimlerin felsefesi

  Hürriyet Haber
  12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Danıştay'ın kamusal alanı genişleten "okul yolunda türbana yasak" kararına sert tepki gösterdi.

  Gül, 7. Cidde Ekonomik Forumu için dün Suudi Arabistan'a hareketinden önce şunları söyledi:

  "Doğrusu hayretler içinde kaldık. Türkiye'nin giderek demokratikleşme eğilimine ters bir davranıştır bu. Bu yaklaşımın altında negatif özgürlükler anlayışı vardır. Bu anlayış bildiğiniz gibi otoriter, diktatör rejimlerin felsefesidir. Halbuki Türkiye giderek demokratikleşen, bireyin, toplumun haklarının daha da genişletilmesine doğru bir yöneliş içindedir. Bu, Türkiye'nin yönelişine ters bir karardır. Bizim anlayışımız hep pozitif özgürlüklerden yanadır. Bu açıdan kararı yanlış ve tehlikeli görüyorum. Çünkü böyle bir yaklaşımla giderek, yarın oruç tutan bir öğretmeni bile, 'öğrenciye yanlış örnek oluyor' diye suçlarsınız."

  Danıştay’a protesto

  TÜRK Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şubesi, Danıştay'ın türbanla ilgili kararını protesto etti. Şube Başkanı Hilmi Sanlı, Bursaray Osmangazi İstasyonu'nda başörtü takarak yaptığı açıklamada, kararın hukuki olmadığını öne sürdü. Ankara'da da kendilerine 'İnanç Platformu' adını veren bir grup, Abdi İpekçi Parkı'nda toplanarak Danıştay'ın kararlarını protesto etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı