Gündem Haberleri

  Bu aileyi 158 YTL ayırdı

  Yaşar ANTER/BODRUM (DHA)
  14.03.2005 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Sınır ötesi aşk yaşayan Kahramanmaraşlı 29 yaşındaki garson Nazım İşgin ile Rumen seramikçi sevgilisi 27 yaşındaki Ergian Iomer, birbirlerine hasret kaldı.

  İki çocukları olan çift, Iomer’e Türkiye’ye 5 yıl süreyle giriş yasağı konulması yüzünden bir araya gelemiyor. Çift şimdi Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan’ın verdiği sözle umutlandı.

  KAHRAMANMARAŞ’ın Andırın İlçesi’ne bağlı Kabaağaç Köyü’nden yaz aylarında turistik bölgelere giderek lokanta ve otellerde garsonluk yapan Nazım İşgin, 1998 yılında İstanbul’da bir restoranda garsonluk yaparken, işyerine gelen Romanyalı seramikçi Ergian Iomer’le tanıştı. Birbirlerine aşık olan çift, dini nikahla birlikte yaşamaya başladı. İki aylık vizeyle Türkiye’ye gelen Iomer, ülkesine dönmedi. Iomer ve İşgin’in 1999 yılında Yusuf ve 2000 yılında da Gülşen adında iki çocukları oldu. Nazım İşgin, iki çocuğu da kendi nüfusuna kaydettirdi.

  ANNEN ÇOK HASTA

  Evlilik hazırlıkları yaptıkları sırada, bir yıl önce Romanya’daki annesinin ağır hasta olduğunu öğrenen Ergian Iomer, ülkesine dönmek zorunda kaldı. Karayoluyla Romanya’ya giderken Kırklareli Dereköy sınır kapısında 158 YTL (158 milyon ira) para cezası ödemesi gerektiğini, aksi takdirde yurtdışına çıkamayacağını öğrenen Iomer, iddiaya göre parayı ödedi, ancak kendisine verilen makbuzu kaybetti. Bir ay sonra Türkiye’ye dönmek isteyen Iomer, görevlilerden ‘Vizesiz Türkiye’de uzun süre kalmak ve ceza ödemeden yasadışı yollardan yurt dışına çıkmak’ suçlarından Türkiye’ye 5 yıl giriş yasağına çarptırıldığını öğrendi. Iomer gözyaşları içinde sarıldığı eşi ve çocuklarından güçlükle ayrılarak Romanya’ya döndü.

  BAŞKAN DEVREDE

  Nazım İşgin Türk Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’na giderek defalarca başvuruda bulundu, ancak sonuç alamadı. Yanında 4 ve 5 yaşlarında iki çocuğu olduğu için iş bulmakta güçlük çeken ve geçici olarak Milas’ın Akyol Köyü’nde, ahırdan bozma bir evde yaşamaya başlayan Nazım İşgin, çaresiz kaldı. İşgin, önceki gün Bodrum’un Turgutreis Beldesi’ne sığındı. ANAP’lı Başkan Server Ali Yazgan, İşgin’in derdini dinledikten sonra, Dışişleri Bakanlığı ve Romanya’nın İstanbul Konsolosluğu ile temasa geçti. Başkan Yazgan, Ergian Iomer’in Türkiye’ye beş yıllık giriş yasağının kalkması için 1600 YTL ödenmesi gerektiğini ve bunun belediye tarafından karşılanacağını belirtti.

  Düğünlerini yapıp iş de bulacağız

  Başkan Yazgan, aileyi birleştirmek için her şeyi yapacaklarını belirterek şunları söyledi: ‘Küçük yavruların aylardır annesiz kaldığını öğrendim. Bu ailenin dağılıp parçalanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Önce İşgin’e pasaport çıkartıp tüm masraflarını karşılayarak çocukları ile birlikte Romanya’ya göndereceğiz. Orada Türk Konsolosluğu’nda resmi nikahlarını kıydıktan sonra ülkemize gelecekler, yine düğün için her türlü yardımı yapacağız. İyi bir iş bulup bundan sonraki yaşantılarını burada sürdürmelerini sağlayacağız.’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı