Gündem Haberleri

  Bu aile resmen yaşamıyor

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaşları iki ile 18 arasında değişen dört kardeş ile 40 yaşlarındaki anneleri, hiçbir resmi makamı yaşadıklarına inandıramıyorlar. Nüfus cüzdanları bulunmayan dört kardeş ve anneleri, Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde diken üstünde yaşıyor.

  Yozgat'ın Çekerek İlçesi'ne bağlı Sarıköy'de 20 yıl kadar önce İbrahim Duygu ile evlenen Deste Kaya ile ailesinin 'kimliksizlik' hikayesi, baba ocağından ayrılırken başladı. İmam nikahıyla evlenirken, nüfus cüzdanını yanına almayı unutan Deste Kaya, daha sonra eşi İbrahim'le birlikte, İstanbul'a gelerek Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'ne yerleşti. Hurda toplayarak geçimini sağlayan İbrahim Duygu, ilk çocuklarının adını Ulaş koydu, ancak nüfus idaresine gidip kaydını yaptırmadı. Sonra peş peşe dünyaya gelen Aysel, Aynur ve Erkan da aynı şekilde kimliksiz olarak yaşamlarını sürdürdüler. Şu anda 18 yaşlarında olan Ulaş ile 17 yaşlarındaki Aysel, öğretmenlerinin inisiyatifi ile ilkokul diploması aldı. Ancak, 14 yaşlarında olan Aynur, hüvviyet cüzdanı olmadığı için diploma alamadı. Her üç kardeş de 'şifahen' babalarının soyadı olan 'Duygu'yu kullanıyor. İki yıl kadar önce dünyaya gelen Erkan ise daha kimliksiz olmanın ne demek olduğunu bilmiyor. Kimlik kartı olmadığı için bir konfeksiyon atölyesinde sigortasız olarak çalışan Ulaş, Aysel ve Aynur, doğum tarihlerini bilmiyorlar. Hatta hangi yılda doğduklarını bile tam olarak söyleyemiyorlar. Çünkü babaları, hiçbirine kimlik çıkartmadığı gibi doğum tarihlerini de bir kenara not etmemiş. Anne Deste de doğum ve evlilik tarihlerini hatırlamıyor. Sorulduğunda, ‘‘Sanıyorum 35-40 yaşlarındayım. Evleneli de 20 yıl kadar oldu’’ karşılığını veriyor. Bütün suçun eşi İbrahim'de olduğunu ileri süren Deste Kaya, ‘‘Sürekli içer. 'Çocuklara kimlik çıkart' dediğimde beni döver. Bu duruma hiçbirimiz sesimizi çıkaramayız’’ dedi.

  Neredeyse askerlik çağı gelen en büyük çocuk Ulaş, gerekmedikçe geceleri sokağa çıkmamaya özen gösterdiğini belirterek, ‘‘Aslında kimliksiz de pekala yaşanabiliyor. Bugüne kadar kimliğim olmadığı için, sadece bir kez polis tarafından gözaltına alınıp bırakıldım. Ama artık kimlik edinmenin zamanı geldi. Çünkü askere gitmek istiyorum’’ diyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı