Gündem Haberleri

  Bu adam TBMM yerine ormanda ne arıyor

  Hürriyet Haber
  15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasadışı örgütler ve arazi mafyası, İstanbul'un ormanlarını yok etmek için kundakçılığa soyunurken, kaçak inşaatçılar da kentin akciğerlerine, tuğlayla, çimentoyla darbe üzerine darbe vuruyorlar. Kaçak inşaatlar, kuşattıkları orman alanlarını, kanun, yasak, ceza tanımadan yok ederek ilerliyor.

  Milyarlık ranttan kolayca vazgeçmeyen kaçak inşaatçılar, ormanlık alanlarda görevlilerin yaptığı göstermelik yıkımların ardından karınca gibi çalışıp süper lüks villarını, gecekondularını yeniden yapıyorlar. Para ve mülk hırsıyla ormanlara saldıranların arasında bürokratların, hatta milletvekillerinin bulunması, ormanların kurtarılması için savaş verenlerin ümidini kırmakta.

  ANAP Milletvekili Şadan Tuzcu da, ormanları tuğlayla ezip giden kaçak inşaatçılardan biri. Tuzcu'nun Elmalı Barajı Su Toplama Havzası'ndaki 300 metrelik kesin koruma alanına yaptığı, yüzme havuzlu, süper lüks tripleks villasının ön kısmı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ ekipleri tarafından 18 Eylül 1996 tarihinde yıkıldı. Yıkım ekipleri binanın ön kısmını dozerlerle yerle bir ederken, villanın bahçesindeki yüzme havuzuna dokunulmadı. Aynı tarihte, ormanlık alana, ağaçlar katledilerek yapılmış, saray yavrusu gibi 19 villayı da yerle bir ettiler.

  Tuzcu'nun yanında çalışanlar, yıkımdan önce evdeki eşyaları dışarı çıkartırken, oğulları Murat ve Fırat, konuşmaktan kaçındılar. Orman alanına kaçak villa yapan Milletvekili Şadan Tuzcu, aynı gün televizyonlara yaptığı açıklamada, çok pişman olduğunu söyleyerek günah çıkarttı.

  Ancak aradan geçen zamanda, Şadan Tuzcu'nun televizyondaki sözlerine inananları haksız çıkarttı. Bir hata yaptığını söyleyen Şadan Tuzcu, ormanın ortasına, hem de Anadolu Yakası'nın su ihtiyacını karşılayan Elmalı Barajı'nın su toplama havzasının 300 metrelik kesin koruma alanına kondurduğu villasından vazgeçmedi. Ön kısmı yıkılan villayı onartıp, eski haline getirdi. Komşuları, Tuzcu'nun, sık sık villasına gelerek kaldığını belirtiyorlar.

  Çavuşbaşı Mezellef Caddesi'nde kaçak olarak yapılan bina, geçen yıl kasım ayında belediye ekiplerince yıkıldı. Yıkımı engellemek isteyen yaklaşık 50 kişi, binanın çatısına çıkarak Jandarmayla taşlı sopalı çatışmaya girmişti. Yan binanın çatısına çıkan bir grup da yıkım ekiplerinin üzerine tüpgaz atmıştı. 18 Kasım 1997 tarihinde yapılan yıkımdan kısa süre sonra tek katlı bina, sahipleri tarafından tekrar yapıldı. Kaçak binada Yıldırım İnşaat ve Orman Ürünleri şirketi faaliyet göstermeye başladı. Aynı aileye ait olduğu öğrenilen bitişikteki binanın altında, yine aynı kişilere ait Yıldırım Mobilya Ticaret adlı bir atölye ve Yıldırım Emlak bulunuyor. Kaçak bina sakinleri, açtıkları üç şirketle yetinmeyip evlerinin bulunduğu üç katlı binanın diğer yanınada başladıkları yeni bir kaçak yapının kaba inşatını bitirdikleri görüldü.

  Kaçak yapılan binalara belediye ve kamu kuruluşları tarafından hizmet yağıyor. Belediye tarafından yolları, kaldırımları yapılan bölgenin çöpleri düzenli olarak toplanıyor. Türk Telekom tarafından telefon bağlanıyor. Posta İşletmeleri mektupları dağıtıyor. Aktaş elektrik dağıtıyor. Ancak bölgede genel olarak kaçak elektrik kullanıldığı için ücret diğer aboneler tarafından ödeniyor. İSKİ bölgeye tankerlerle haftanın her günü içme suyu dağıtıyor. Ancak Çavuşbaşı'nda kanalizasyon sistemi olmadığı için atık sular toprak altında Elmalı Barajı'na akarak İstanbul'un içme suyuna karışıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı