Gündem Haberleri

  Bu acı neden

  ANKARA
  06.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’da sanayi bölgesinde 17 kişinin hayatını kaybettiği patlamaların nasıl meydana geldiğiyle ilgili üç gündür net bir açıklama yapılmadı.

  Kimliği belirlenen sekiz kişi toprağa verilmeye başlanırken, yangından dolayı tanınmayacak hale gelen cesetler için DNA testleri yapılıyor. Bir kişi ise hâlâ enkazın altında.

  ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi’ndeki (OSTİM) iki patlamanın nedenlerini bulmak üzere çalışma grubu oluşturduklarını ve olayı incelediklerini açıkladı. Adli işlemlerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürüldüğünü vurgulayan Yüksel, “Ancak Çalışma Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kendi uzmanlarıyla bölgede çalışmalarını yapıyor. 2 vali yardımcısı gruplarda görev aldı ve çalışmaları koordine ediyor. Ancak bir arkadaşımız enkaz altında” dedi.

  ‘Son cesedi bulana kadar’

  OSTİM’de ilk patlamanın meydana geldiği Mega Center’da ve 2’nci patlamanın meydana geldiği 25’inci Cadde’de Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalara dün de devam edildi. Yetkililerle bölgeyi gezen Yüksel, olayla ilgili bilgi aldı. Yüksel şu bilgileri verdi: “OSTİM’deki ilk patlamada ölü sayısı 7. 2’nci patlamayla ilgili çalışmalarımızı bitirdik. 2’nci patlamada ölen 10 kişi hastanelerde. 2 ceset torbasında muhtelif organlar var. Onlar Adli Tıp’ta belli olacak. O vatandaşımızı bulana kadar çalışmalarımızı orada sürdüreceğiz.”

  Çiçek: Yapılacak iş ders çıkarmak

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2 ayrı patlamada yaralanan ve tedavileri Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam eden 3 yaralının yakınlarını dün ziyaret etti. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de Çiçek’e eşlik etti. Çiçek, hastane çıkışı “Herkes gerekli dersi çıkarsın, çıkarıyor. Ayak üstü yapılan açıklamalar, acıları, üzüntüleri daha da artırır” dedi.

  Alo 170’e ihbar edin

  DEVLET Bakanı Faruk Çelik “Türkiye’de kayıtlı 1 milyon 180 bin işletme var. Kayıtdışı da ilave ederseniz buna, bakanlığın kuracağı birimle olacak bir şey değil. Vatandaş ihbar etmeli. Alo 170 ihbar hattı kaçak işçi ve kayıtdışı iş için kurulmuştur.”

  Teşhis için DNA örnekleri alınıyor

  Bu acı neden

  ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, patlamanın nedenini belirlemek için de bilirkişi incelemesi yaptırılıyor. Bilirkişi incelemesinden sonra adli soruşturma tamamlanabilecek. Kaçakçılık savcısı kaçak mazot üretimi yapılıp yapılmadığını, memur savcısı ise işyerine dönük usulsüz işlem yapılıp yapılamadığını inceliyor. Başsavcılık, kimlikleri belirlenemeyen için yakınlarından DNA örneği alınmasına karar vermişti. Kimlik tespitlerinin 1 hafta-10 günü bulabileceği belirtildi. Aileler, dün bu amaçla kan vermek için Adli Tıp Kurumu’na geldi.

  OSB Başkanı Gültekin Suçlu belediye

  ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, organize sanayi bölgelerini savunurken, İvedik Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hasan Gültekin de Büyükşehir ve Yenimahalle belediyelerini suçladı. Gültekin, “İkinci patlamanın yaşandığı işyerlerine ruhsatı Yenimahalle Belediyesi verdi” dedi. Gültekin, Yenimahalle Belediyesi’nin, ruhsatlandırma aşamasında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Başkanlığı’ndan rapor talep ettiğini hatırlatarak, “Burada suçlu aranacaksa hem Yenimahalle Belediyesi, hem de Büyükşehir Belediyesi’dir. Buranın ruhsatını biz vermedik” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı