Gündem Haberleri

  Bu 23 Nisan’da türban krizi yok

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 22:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye, bugün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir kez daha coşkuyla kutlayacak. Meclis’in 74. kuruluş yıldönümünü nedeniyle resepsiyon veren TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın eşsiz davetiye göndermesi nedeniyle türban krizi yaşanmaması bekleniyor.

  TBMM, bugün, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 84. yıldönümünü’ kutlayacak. Bayram tüm yurtta, yurtdışı temsilciliklerinde ve KKTC’de törenlerle kutlanacak. TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, türbanlı eşi Münevver Arınç adına davette bulunmaması nedeniyle 23 Nisan resepsiyonunda bu yıl ‘protesto’ yaşanmaması bekleniyor. Arınç, bu sabah resmi kabulde ve akşam da resepsiyonda, askerlerin, muhalefetin, yabancı misyon şeflerinin, 23 Nisan kutlamalarını kabul edecek.

  23 Nisan nedeniyle TBMM’deki ilk tören, sabah saat 09.00’da Meclis bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Anıtkabir’de Atatürk mozolesi ve Birinci Meclis’teki anma töreninden sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Tören Salonu’nda kutlamaları kabul edecek.

  TBMM Genel Kurulu da saat 14.00’te özel gündemle toplanacak. Genel Kurul’da Arınç’ın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışında bulunan CHP Lideri Deniz Baykal’ın yerine Grup Başkanvekili Ali Topuz ve DYP Lideri Mehmet Ağar konuşacak. Arınç, saat 19.30’da 23 Nisan dolayısıyla bir resepsiyon verecek.

  Geçen yıl boykot edilmişti

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, geçen yıl verdiği ilk 23 Nisan resepsiyonu için, devlet protokolüne uygun olarak ‘eşli’ davette bulunmuştu. Bu davetin ardından başlayan ‘Türban devlet protokolüne giriyor’ tartışmaları sonucu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, anamuhalefet partisi CHP ve askeri erkán, resepsiyonu boykot kararı aldı. Arınç bu karar üzerine ‘Eşim resepsiyona katılmayacak’ açıklaması yapsa da, resepsiyonun protesto edilmesine engel olamadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı