Gündem Haberleri

  BTK kaset skandalına el koydu

  A.A
  10.05.2011 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bazı siyasetçilere ilişkin internette yayımlanan görüntüler konusunda, toplam 68 internet adresi içeriğine erişimin engellenmesi için ilgililerine bildirimde bulunulduğunu, bunlardan 3'ünün içerik çıkarmadığından alan adı ya da alt adından tümüyle erişime engellendiğini, 2 İnternet sitesi ile ilgili içerik çıkarma işleminin devam ettiğini açıkladı.

  BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, “Bir siyasi partinin mensupları  hakkında internet ortamında kamuoyuna yansıyan içerikler kapsamında  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesinden iki,  Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesinden bir ve Bakırköy 9. Sulh Ceza Mahkemesinden bir  karar olmak üzere dört mahkeme kararının intikal ettiği” bildirildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Bu kararların gereği kapsamında ilgili İnternet sitelerinin  yetkilileriyle irtibat kurulmak suretiyle ivedilikle işlem tesis edilmiştir.  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına intikal eden toplam 68 İnternet adresi  içeriğiyle ilgili olarak bu içeriklere erişimin engellenmesi yönünde İnternet  sitesi ilgililerine bildirimde bulunulmuştur.

  Bahse konu görüntüler; 5651 sayılı Yasanın 8. Maddesinde sayılan  müstehcenlik suçu kapsamında yargı kararları ile Telekomünikasyon İletişim  Başkanlığına intikal etmiş olup yargı süreci dahilinde işlemler icra  edilmektedir.

  Mahkeme kararlarında bulunan İnternet sitelerinin bir kısmı kamuoyunca  bilinen ve çok sayıda kullanıcısı olan İnternet adresleridir. Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığınca gerçekleştirilen uyar-kaldır yöntemi ile sadece suça konu  kısımların çıkartılması sağlanmış böylece kullanıcı sayısı yüksek bu sitelere  erişim imkanı devam ettirilmiştir. Dört mahkeme kararına konu 68 İnternet  adresinden 3 tanesi içerik çıkarmadığından alan adı ya da alt adından tümüyle  erişime engellenmiş, 2 İnternet sitesi ile ilgili içerik çıkarma işlemi devam  etmektedir.

  Bilindiği üzere, internet sitelerinden içerik çıkartılmadıkça sadece  internet sitesine erişimi engellemek alternatif yollardan aynı içeriğe  ulaşılmasını önleyememekte, dolayısıyla suça konu içeriğe ulaşılmaya devam  edilmektedir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı