Gündem Haberleri

  Bruce Arapları kızdırdı

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bruce Willis ile Denzel Washington'un başrolü paylaştığı, radikal dinci terörü konu alan ‘The Siege’ (Kuşatma) filmi ABD'deki Arapları kızdırdı. Amerikan-Arap Anti-Ayrımcılık Komitesi'nin direktörlerinden Michael Shehadeh, Hollywood'u İslam fobisi yaymakla suçladı.

  Edward Zwick'in yönettiği film Kasım ayında vizyona girecek. Filmde Brooklyn'de düzenlenen bir dizi bombalı saldırının ardından ülkede sıkıyönetim ilan ediliyor ve Arap kökenli Amerikalılar kamplarda toplanıyor. Filmde Araplara potansiyel terörist gözüyle yaklaşılması ise tepkilere neden oldu.

  Michael Shehadeh, ‘‘Terörizm Arapların tekelinde değildir. Her toplumda ‘iyi' ve ‘kötü' adamlar vardır. Ama sözkonusu biz olduğumuzda sadece ‘kötü' adamlar, beyaz perdeye konu oluyor’’ dedi. Shehadeh, filmde Arapların masum Amerikalıları öldüren azılı katiller olarak gösterildiğini işaret ederek, böylece Müslümanlar ve Arap kökenli Amerikalılar hakkında önyargı oluşturulduğunu savundu.

  Los Angeles sinemalarında filmle ilgili gösterilen fragmanlarda bir yanda namaz kılan insanların öte yanda patlamaların gösterildiğine işaret eden Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CIAR) Başkanı Nihad Awad da filmi eleştiriyle karşıladı. Awad, ‘‘İnancımızın, şiddetle özdeşleştirilmesi hayli saldırgan bir yaklaşım’’ dedi. CIAR açıklamasında, ‘‘Kuzey İrlanda'da patlayan IRA (İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu) bombaları Katoliklikle bağdaştırılmıyor. Filistin'de işlenen katlimanlar da Yahudilikten ayrı tutuluyor. İslam dini de Tanrı adına cinayet işleyenlerden ayrı tutulmalıdır’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı