Gündem Haberleri

  Bröve oylamasında son gün

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  31.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) yeni brövesini bu hafta içinde kesinleştirerek kamuoyuna duyuracak. Genelkurmay, 4 Ocak 2006 tarihinde, kendi hazırladığı yeni taslak bröveyi resmi internet sitesinde yayımlayarak, ilgilenen yurttaşların 31 Ocak 2006 (bugün) tarihine kadar önerilerini iletmesini istemişti.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün KK Komutanı olduğu dönemde başlattığı bröveyi yenileme çalışmasının tamamlanarak, 29 Ekim 2005’ten itibaren kullanılmaya başlanan Atatürk’süz bröve beğenilmemişti. Halktan, yoğun olarak gelen, "eski brövedeki Atatürk’ü Kocatepe’de resmeden figürün bröveye yeniden konulması" yönündeki öneri ve istekleri dikkate alan Genelkurmay Başkanlığı 23 Kasım’da bir açıklama yaparak, halkın tepki ve isteklerinin dikkate alınacağını duyurmuştu.

  ÖNERİ İSTENDİ

  Genelkurmay Başkanlığı 24 Ocak 2006’da yaptığı açıklamada ise yeni bröve çalışmalarında belli bir aşamaya gelindiğini belirterek ortaya çıkan taslağı da, resmi internet sitesinde yayımlayarak, ilgilenen yurttaş ve kuruluşlardan öneri beklediğini duyurmuştu. Duyuruda, yeni bröve önerileri için 31 Aralık’a kadar süre tanınmıştı. O süre bugün doluyor.

  TASLAK BEĞENİLDİ

  Vatandaşlarca, gnkrm@tsk.mil.tr  elektronik posta adresi ile 0312 419 99 21 numaralı faksa çok sayıda görüş ve önerinin iletildiği, yeni bröve önerileri yapılmakla birlikte taslak bröveye de çok yoğun bir "beğeni" iletildiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün yakından izlediği bröve konusunda, oluşturulan teknik komisyon yarın toplanarak son değerlendirmesini yapacak.

  RESMİLEŞECEK

  Ardından en geç bu hafta sonuna kadar benimsenerek kesinlik kazanacak yeni KKK brövesi Orgeneral Özkök’ün onayı ile resmileşecek. Genelkurmay Başkanlığı, Türk halkına mal olan ve ilgiyle beklenen yeni bröveyi bu hafta sonuna kadar resmen açıklaması bekleniyor. Benimsenmesi "Güçlü olasılık" olarak görülen Genelkurmay’ın yeni taslak KKK sembolünde bir öncekinden farklı olarak miğferin yerinde Atatürk’ü Kocatepe sırtlarında resmeden figür yer alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı