Gündem Haberleri

  Brezilya'da 30 milyar dolarlık kesinti kapıda

  Reuters
  11.02.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussneff'ın büyük olasılıkla bütçe kesintilerini bu hafta açıklaması beklenirken, bunun, kamu harcamalarından kaynaklanan enflasyonu dizginlemeye yeteceği konusunda piyasaları ikna etmeye yetmeyeceği belirtiliyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  Roussneff'in merakla beklenen açıklamasında, önceki Başkan Luiz Inacio Lula da Silva döneminden kalan sıkıntılı mali yapıyı düzeltmek için 24 ile 30 milyar doları bulması beklenen kesintilerin ayrıntılarını paylaşması bekleniyor.  

   

  Bu hafta kamuoyuyla paylaşılacak olan kesintilerin sesi uzaktan kulağa hoş geliyor. Ancak daha yakından bakıldığında, Roussneff'in bu mütevazi kesintilerle, bir yandan piyasaları rahatlatma diğer yandan da ülkenin eksik altyapı konusundaki açıklarını giderecek yatırımlarını devamı arasında denge kurmayı amaçladığı görülüyor.  

   

  Londra Merkezli araştırma kurumu Capital Economics'in ekonomistlerinden Neil Shearing, "En kolayı, Brezilya ekonomisinin en son ihtiyaç duyduğu yatırım harcamalarında kesintiye gitmek... Kesintilerin, enflasyondaki hızlı artışa neden olan ekonomideki aşırı ısınma problemini ortadan kaldıracak kadar büyük olmasını beklemiyorum" dedi.

   

  Geçen sene Lula döneminde harcamalarda yaşanan artış enflasyonu son altı yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

   

  Ülkede Ocak ayı itibariyle son 12 aylık enflasyon 5.99 seviyesinde kalarak, merkez bankasının yüzde 4.5'lik ortalama hedefinin oldukça üstünde gerçekleşti.

   

  Brezilya'daki iki haneli rakamlara çıkan faiz oranlarındaki yükseliş baskısını azaltmak için de önemli oranda kesintilere ihtiyaç duyuluyor. Yüksek faizler, realde yükselişe neden olurken, ihracatçılar tarafından yoğun şekilde eleştiriliyor.

   

  * Bu yazı Reuters'in geçtiği, "Brazil's Rousseff to swing cautious budget axe" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı