Gündem Haberleri

  Brezilya ve G. Afrika’da Türkiye rüzgárı esti, dolar 1.23’ten döndü

  Esra SAHİCİ
  25.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP’nin oyunu artırarak çıktığı seçimlerin Türk piyasalarında yarattığı moral, Güney Afrika ve Brezilya’ya uzandı. Uluslararası fonlar, Türkiye’ye girişi hızlandırarak doları gün içinde 1.23 YTL seviyesine kadar çekerken, ayrıca Güney Afrika, Brezilya, Rusya gibi ülkelerin piyasalarında da olumlu hava esti. Ancak, Türkiye’de akşam saatlerinde dolar 1.25’e dayandı.

  SEÇİMİN ardından coşkusunu sürdüren Türk para ve sermaye piyasaları kendi gibi gelişmekte olan ülke piyasalarına önderlik etmeye başladı. Gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan fonlar, Türkiye’ye girişi hızlandırarak doları 1.23 YTL seviyesine çekerken, ayrıca Güney Afrika, Brezilya, Rusya gibi ülkelerde de alımları artırdı. Böylece Türkiye’deki olumlu tablo önderliğinde bu piyasaların para birimleri de güçlendi. Ayrıca dövizdeki düşüş nedeniyle Merkez Bankası’nın günlük döviz alım miktarını artırmasına rağmen, doların aşağı yönlü devam ederken, Avrupa piyasasındaki değer kaybı doları da yeniden 1.24 YTL seviyesine taşıdı.

  TÜRKİYE ETKİSİYLE ARTIŞ: Yabancı fonların gelişmekte olan ülkelere ayırdığı portföyde Türkiye ile birlikte değerlendirdikleri Güney Afrika Zarı 6.9288’den 6.9185 yüzde 1, Breziyla Reali 1.8767’den 1.8717 yüzde 1 dolar karşısında değer kazanırken, Rus Rublesi 25.5217’den 25,5010, İzlanda Krona 60.27, 60.05’e değerlendi. Bu para birimlerinin YTL gibi yükselişte olduğunu dile getiren bankacılar, ancak önceki gün ve dün Türk piyasalarındaki coşkudan etkilendiklerini ifade etti. Bir bankacı, "Seçimin büyük bir oy çoğunluğuyla geçmiş iktidar tarafından kazanılması Türkiye için risklerin azaldığını ortaya koydu. Bu da yabancıların Türkiye’ye girişlerini hızlandırdı. Gelişmekte olan piyasalardaki yukarı yönlü hareket ise Türkiye’nin sergilediği olumlu tablo ile gidiyor" dedi.

  1.24 YTL’Yİ AŞAĞI KIRDI: Önceki gün seçimden AKP’nin beklenin üzerinde oyla iktidara ikinci kez gelmesiyle birlikte yabancı fonlar Türkiye’ye yaptıkları yatırımları hızlandırması önceki gün doları 6 yıl geriye götürdü. Ancak dün de alımlar devam etti. Dün güne 1.2470 YTL düzeyinden başlayan dolar, aşağı yönlü harekete devam etti. Öğle saatlerinde bankalar arası piyasada 1.2420 YTL’ye gerileyen dolar, ardından öğleden sonra 1.24 YTL’ye indi.

  MERKEZ AÇIKLAMASI GELDİ: Doların bu seviyeye indidiği saatlerde Merkez Bankası önümüzdeki dönemde döviz arzının döviz talebine kıyasla giderek artmasının beklendiğini belirterek, bugünden itibaren ihalelerde alımı yapılacak tutarı günlük 40 milyon doları ihale ve 80 milyon doları opsiyon olmak üzere, en fazla 120 milyon dolara çıkardığını açıkladı. Merkez Bankası’nın bu açıklaması sırasında 1.2450 YTL seviyesinde olan dolar açıklamanın ardından hızla 1.23 YTL seviyesine geriledi. Ancak valörlü işlemlerde Avrupa borsalarındaki aşağı yönlü seyirle birlikte dolar yeniden 1.24 YTL düzeyine döndü. Dolar bankalar arası piyasada bugün valörlü işlemlerde 1.2430 YTL’den işlem gördü. Serbest piyasada ise günü 1.2430 YTL’den tamamladı.

  Borsa önce 56 bini aştı sonra kár satışı yedi

  İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tek parti coşkusuyla alımlarını artıran yabancı yatırımcılar eşliğinde dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) seans içinde 56 bin puan seviyesini aşarak tarihi rekorunu yeniledi. Önceki gün seçim sonucun andından global piyasalardaki borsalara da yön veren İMKB Ulusal 100 Endeks’i kár satışlarıyla bu seviyelerde tutunmayı başaramadı. Öğleden sonra gelen kár satışları İMKB Ulusal 100 Endeks’nin 54 bin puan seviyesine inmesine neden oldu. Seçimin ardından önceki gün ralli yaparak yüzde 5’in üzerinde getiri sağlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i dünde açılışın ardından ilk seansta 56.310 puan çıktı. Ardından seansın ilk yarısı boyunca 56.000 puanın altında bir seyir izledi. Seansın ilk yarısından sonra 56.003,12 puana ulaştı ve rekor yeniledi. İkinci seans ise yurtdışında hava bozuldu Avrupa önceki gün beklenen ancak Türkiye coşkusu ile ertelenen kár satışları dün geldi. Bu borsalarda yüzde 1’in üzerindeki düşüşlere parelel olarak İMKB’de zirvesinden satışa geçti. Gün sonunda İMKB 54.931 puandan yüzde 1.25 değer kaybıyla kapandı. Öte yandan Japon Yeninin değerlenmesi ile carry trade (Japon Yeni ile ucuza fonlama) pozisyonlarındaki bozulmada yabancı yatırımcıların satışlarında etkili oldu.

  Euro, 1.3852 ile dolara karşı tarihi zirve yaptı

  ABD Doları’nın diğer önemli paralar değer yitirmesi devam ediyor. Özellikle Euro karşısında 1.3846 dolarla önceki gün kırdığı rekoru dün geride bırakarak 1.3852 dolara kadar değerlendi. Böylece, Euro’nun değeri dolaşıma çıktığı 1999 yılından bu yana ABD Doları karşısında en yüksek düzeye ulaştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı