Gündem Haberleri

  Brezilya: Ufukta ticaret savaşı görünüyor

  Financial Times
  12.01.2011 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Kur savaşları söylemini daha baskın olarak dillendirmeye başlayan Brezilya, Çin, ABD ve diğer ülkelerin yaptıkları manipülasyon nedeniyle dünyanın bir 'ticaret savaşı'na doğru yol aldığı uyarısını yaptı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

  Küresel ekonomideki gelişmeleri Financial Times gazetesine değerlendiren Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega,  'Bu, ticaret savaşına dönüşen bir kur savaşı' değerlendirmesini yaptı.

   

  Dilma Rousseff'in 1 Ocak'ta  Brezilya'nın yeni devlet başkanı olmasından sonra ilk röportajını verenMantega, 'ticaret savaşı' konusunu Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve G20'ye götüreceğini ifade etti.

   

  Mantega, ülkenin para birimi realin daha fazla değerlenmesini önlemek için harekete geçmeye hazırlandığını da belirtti.

   

  ARKA ARKAYA MÜDAHALELER GELDİ

  Mantega'nın değelendirmeleri, geçen hafta Brezilya, Şili ve Peru'nun kurlarına yaptığı müdahale ve Avustralya doları ile İsviçre frangında görülen sert yükselişlerden sonra geldi. Yatırımcıların varlıklarını yavaş büyüyen ABD ve Avrupa'dan, gelişmekte olan ekonomilere kaydırması bu ülkelerin para birimlerinde görülen değer artışının başlıca nedeni olarak görülüyor.

   

  Arka arkaya gelen bu müdahaleler, sıcak para akışını istikrara kavuşturulması üzerindeki tartışmaları da yeniden alevlendirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF), hafta içinde dünyanın sıcak paraya yönelik kontrollerini yönetmek için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

   

  15 MİLYAR DOLAR FAZLADAN 6 MİLYAR DOLAR AÇIĞA

  ABD ile 15 milyar dolar olan yıllık dış ticaret fazlalarının, ABD'nin gevşek para politikasıyla ekonomisini yeniden canlandırma çabaları yüzünden 6 milyar dolar açığa dönüştüğünü belirten Mantega, Çin'in para birimi yuanın değerinin düşük olmasının dünya ticaretinin dengesini bozduğunu kaydetti.

   

  KUR SAVAŞINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

  Brezilya'da 2006 yılından bu yana Maliye Bakanlığı görevini yürüten Mantega, geçen yıl Eylül ayında bazı zengin ülkeleri ihracatlarını desteklemek ve ekonomilerini daha rekabetçi yapmak için para birimlerinin değerini kasten düşürmekle suçlayarak, 'kur savaşları' ifadesini gündeme sokmuştu.

   

  Brezilya reali son iki yılda ABD doları karşısında yüzde 39 değer kazandı.

   

  IMF, geçen Ekim'de bazı ülkelerin para birimlerini silah olarak kullanmaya çalıştığı uyarısında bulunmuş, kurlardaki manipülasyonlarla birlikte kur savaşları konusu Kasım'da Güney Kore'de düzenlenen G20 zirvesinde tartışılmıştı.

   

  * Bu yazı Financial Times'ta, "Trade war looming, warns Brazil" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.  

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı