Gündem Haberleri

  Brezilya siber suç cenneti oldu

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 13:27 | Son Güncelleme:

  Brezilya son dönemde yalnız kahvesi, karnavalıyla değil hacker'larıyla da anılır oldu. İnternet üzerinde işlenen suçlarla ilgili raporlara bakıldığında, bu yıl dünya genelinde Brezilya kaynaklı internet saldırısı sayısının 96 bini bulduğu belirtiliyor. Organize suçun yaygın olduğu ülkede, yasalar giderek artan dijital suç olaylarını önlemekte yetersiz kalıyor.

  Dünya genelinde hacker'lar kendilerini "beyaz şapkalı (iyi çocuklar)" ve "siyah şapkalı (kötü çocuklar)" olarak tanımlıyor. Ayda 20 bin satan "H4ck3r" adlı hacker dergisinin editörü Alessio Fon Melozo, Brezilya'daki hacker'ları "grinin tonları" diyerek nitelendiriyor.

  Brezilya'nın, kimlik ve veri hırsızlığı konusunda uzmanlaşmış hacker'lar ve kredi kartı sahtekarlığı açısından adeta bir sibersuç cenneti haline geldiği belirtiliyor.

  İnternette işlenen suçları takip eden İngiliz "mi2g" şirketinin verilerine göre, geçen yıl internet suçları konusunda en aktif 10 grup Brezilyalıydı. mi2g şirketinin eylül ayında açıkladığı raporda da, internet saldırı sayısında ilk sırada Brezilya geliyor. Brezilyalı hacker'ların neden olduğu saldırı sayısı, ikinci sırada gelen Türk hacker'lardan tam altı kat fazla...

  Sao Paulo polis departmanında siber suçları soruşturmakla görevli 20 kişilik ekip, her ay siber ortamda suç işleyen 40 kişinin yakalandığını belirtiyor. Brezilya'daki yasalara göre polis bir web sitesini hack eden ya da zararlı bir virüs yayan kişileri tutuklayamıyor. Tutuklayabilmek için eylemlerin suç işleme amaçlı olduğunun ispatlanması gerekiyor. Rio de Janerio'da 18 yaşındaki bir hacker'ı yedi ay izleyen polis, hacker'ı ancak kredi kartı hesaplarından para çaldığına dair kanıt bulduğunda tutuklayabildiklerini söylüyor.

  BREZİLYALI HACKER'LARIN SIRRI NE?
  Brezilyalıların hack konusunda bu kadar öne çıkmasında, yasal engellerin yetersizliğinin ve hacker'ların son derece sosyal olmalarının etkisi olduğu söyleniyor. Brezilyalı hacker'ların kendi aralarında gelişmiş ülkelerdeki benzerlerine göre çok daha fazla bilgi paylaştığı biliniyor.

  Ülkede ekonomik güçlükler nedeniyle bir bilgisayar sahibi olmak zor ama hacker'lık hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak kolay. H4ck3r adlı hacker dergisi bütün gazete bayilerinde bulunuyor. Ayda 20 bin gibi satış rakamı yakalayan derginin editörü, Brezilyalılara hack etmeyi öğrettikleri iddiasını reddederek, "biz okurlarımıza sadece bilgi veriyoruz" diyor. (The New York Times)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı