Gündem Haberleri

  Brezilya otomotivde Almanya’yı geride bırakabilir

  FT
  26.05.2010 - 17:04 | Son Güncelleme:

  Otomobil üreticileri ve sektör analistleri, otomobil talebinin gelişmiş ülkeleri geride bırakmaya başlamasıyla birlikte Brezilya’nın en büyük dördüncü otomotiv piyasası olma yolunda ilerlediğine dikkat çekti.

  Brezilya’nın ham madde kaynaklı ekonomik büyümesi, küresel kriz sürecinde otomotiv sektörüne sağlanan mali teşviklerin sona erdiği geçen yılda, otomobil satın alımlarının artmasını sağladı.

  Ülke, 2009’da Çin, ABD, Japonya ve Almanya’nın ardından en büyük beşinci otomotiv piyasası haline geldi.

  ÜRETİCİLER UMUTLU 

  Brezilya’nın İtalyan Fiat’tan sonra en büyük ikinci otomobil üreticisi olan Alman dev Volkswagen, bu yıl Brezilya'nın otomotiv piyasasının yüzde 7 oranında büyüyeceğine ve toplam araç satışlarında Almanya’yı geride bırakabileceğine dikkat çekti.

  Volkswagen’in Brezilya Başkanı Thomas Schmall, “Aslında bu birazda Avrupa piyasasının ne yöne gideceğine bağlı. Avrupa piyasası bu yılki durgunluğunu korursa, Brezilya Almanya’yı geride bırakabilir” dedi.

  Ülkenin en büyük üçüncü otomobil üreticisi ABD’li General Motors, sektörün geçen yıla kıyasla 2010’da yüzde 5 büyüyeceğini, satışların ise 3.3 milyon artacağını tahmin etti.

   GM’in Brezilya operasyonlarını yürüten Jaime Ardile, “Önümüzdeki beş yılda yıllık yüzde 5’lik büyümenin sektör adına sürdürebilir bir rakam olduğu fikrindeyiz. Hatta 2014 Dünya Futbol Şampiyonası ve 2016’da Olimpiyat Oyunları’nın Brezilya’da yapılacağını dikkate alırsak, bu rakamı daha da yükseltebiliriz” diye konuştu.

  Ardile ek olarak “Bu şekilde Brezilya’nın en büyük dördüncü otomotiv sektörü olması hiç de uzak bir ihtimalmiş gibi görünmüyor” dedi.

  DAHA FAZLA YATIRIM ÇEKECEK

  Brezilya’nın otomotiv sektöründeki yükselişi aynı zamanda üretim kapasitesi ve yatırımların gelişmiş ülkelerden, hızla büyüyen gelişmekte olan ülkelere kaydığı anlamına gelebilir.  

  Danışmanlık şirketi PwC, Almanya’nın hafif araç piyasasının bu yıl yüzde 20’lik daralacağını ve geçen yıl 4 milyon olan otomobil satışının bu yıl 3.18 milyona gerilemesini beklediklerini açıkladı ve Brezilya otomotiv sektörünün bu yıl yüzde 8 oranında büyüyeceğini öngördü.

  PwC’nin kıdemli analistlerinden Michael Gartside, “Hafif araç sektörünü dikkate alacak olursak, Brezilya’nın Almanya’yı bu yıl geride bırakacağını söyleyebiliriz” dedi.

  Ancak Gartside, hafif ticari araçlar dışında, Almanya’nın Brezilya’dan daha büyük bir piyasa olmaya devam edeceğini belirtti.

  Brezilya otomotivde Almanya’yı geride bırakabilir

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı