Gündem Haberleri

  Brezilya’nın yen vergisi kur korkusunu tetikledi

  FT
  19.11.2009 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Brezilya'nın ülkeye giren sıcak paranın önünü kesmek için yaptığı yeni vergi hamlesi, diğer ülkelerin de benzer şekilde davranacağı korkusunu tetikledi.

  Financial Times'ta yer alan haber analizde, Brezilya'nın Perşembe günü ülkeye hisse senetleri ve tahviller yolu ile giren sıcak paranın önünü kesmek için daha önce uygulamaya koyduğu yüzde 2 oranındaki vergiyi, yasal boşluktan faydalanarak delme çabalarına karşı çıkardığı yeni verginin korkuyu artırdığına işaret edildi.

   

  Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega, bazı yatırımcıların Amerikan Mevduat Belgeleri (ADR) alarak ülkedeki hisse senetleri piyasasına girdiğin ve bu şekilde yüzde 2 oranındaki vergiden kaçtığını, bu nedenle ADR'lere yüzde 1.5 oranında yeni vergi uygulamasına karar verildiğini açıkladı.

   

  Birçok ülkenin küresel krizden kaynaklanan resesyonun önüne geçmek için faiz oranlarını düşük seviyede tutması, sıcak paranın son dönemde daha hızlı büyüme performansı gösteren ülkelere akışını artırdı.

   

  İHRACATA ZARAR VERİYOR

  Spekülasyona neden olacak şekilde ülkeye giren ve o ülkenin para biriminde değer artışına neden olan bu gelişme, aynı o zamanda o ülkenin ihracatına da zarar verirken, ülkelerin bunun önüne geçmek için uyguladığı önlemler artıyor.

   

  Şimdiye kadar gelişmekte olan ülkelerin çoğu bu duruma döviz piyasalarına müdahale ederek çözüm bulma yolunu seçerken, Brezilya ve Tayvan daha sert önlemler alarak sermaye kontrolü yolunu seçmişti.

   

  Financial Times, Brezilya'nın son hamlesi ile diğer ülkelerin de bu yöntemlere başvuracaklarıyla ilgili spekülasyonları artırdığında da işaret etti.

   

  Aynı gün Endonezya Merkez Bankası'nın da ülkeye giren sıcak para akışını sınırlamak için önlemler alacağını açıklaması, bu ülkenin para biriminde de sert düşüşlerin yaşanmasına neden oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı