GeriGündem Brezilya Devlet Başkanı: Göstericilerle gurur duyuyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  73
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya Devlet Başkanı: Göstericilerle gurur duyuyorum

Brezilya Devlet Başkanı: Göstericilerle gurur duyuyorum
refid:23540064 ilişkili resim dosyası

Günlerdir on binlerce kişinin katıldığı sokak gösterilerine sahne olan Brezilya’da Devlet Başkanı Dilma Rousseff’ten ilginç bir açıklama geldi. Protestocularla gurur duyduğunu belirten Rousseff, “Dünkü gösterilerin boyutu demokrasimizin enerjisini gösterdi” dedi. Brezilya’da önceki gün ülke genelinde düzenlenen gösterilere yaklaşık 200 bin kişi katılmıştı.

Brezilya'da 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için yürütülen projelerdeki yolsuzluk ve hayat pahalılığının protesto edildiği gösteriler, ülkede halen devam eden Konfederasyon Kupası’nın biletlerinin pahalı olması nedeniyle daha da şiddetlendi.

/images/100/0x0/55ea4754f018fbb8f875a286

Olaylarla ilgili konuşan Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, televizyondan yayınlanan açıklamasında, 2014 Dünya Kupası hazırlıklarının gittikçe artan maliyetlerinin tetiklediği protestolara katılan göstericileri "dinleme" sözü verdi.

Yaptığı açıklamada, gösterilerin, "daha güçlü bir ülke olarak uyanan Brezilya'da demokrasinin enerjisini, sokakların sesinin gücünü ve halkımızın medeniliğini" gösterdiğini ifade eden eski devrimci Rousseff, "Bu seslerin duyulması gerekiyor. Hükümetim değişim seslerine kulak veriyor" diye konuştu.

BREZİLYA'DA 20 YILIN EN BÜYÜK PROTESTOLARI / FOTO GALERİ

ORDU DEVREYE GİRDİ
Rousseff’in açıklamalarından kısa süre sonra ise Brezilya hükümetinin ülkenin beş büyük kentine asker gönderme kararı aldığı açıklandı.

Bu şehirlerin, halen devam eden FIFA Konfederasyon Kupası’na ev sahipliği yapan Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara ve başkent Brasilia olduğu belirtildi.

İŞTE BREZİLYA LİDERİNİN ÇOK KONUŞULAN O AÇIKLAMASI

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Bu açıklama, Sao Paulo’da güvenlik güçleriyle göstericiler arasında yaşanan çatışmaların ardından geldi. Sao Paulo'da toplanan 10 bin kişiyle polis arasında dün Belediye Başkanı Fernando Haddad'ın ofisinin önünde çatışmalar çıktı. Polisler binanın içine sığınırken saldırıyı durdurmak isteyen göstericilerle maskeli bir grup arasındaki çatışmada taşlar atıldı, camlar kırıldı. Olaylarda gazetecilerin saldırıya uğradığı, bir otomobilin ateşe verildiği bildirildi. Şehrin bir başka yerinde de bir polis karakolu yakıldı. Rio de Janeiro ile Minas Gerais de de protestolar düzenlendiği ifade edildi.

Brezilya Devlet Başkanı: Göstericilerle gurur duyuyorum

Sao Paulo'da bazı mağaza ve dükkanlar gösteriler sırasında yağmalandı.

BREZİLYA'DAN YAĞMA GÖRÜNTÜLERİ

NEDEN AYAKLANDILAR
Başta ulaşım ücretlerinin artmasıyla başlayan gösterilerin asıl sebebi hayat pahalılığı, yolsuzluk, ekonomik eşitsizlik. Dünyanın altıncı en büyük ekonomisine sahip Brezilya, Türkiye gibi ekonominin yükselen yıldızlarından gösteriliyor. Ancak 2010’daki yüzde 7.5 ekonomik büyüme, geçen yıl yüzde 0.9’a kadar düştü. Sağlık ve eğitimde ciddi sorunlar yaşanırken, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için milyarlarca dolarlık harcama yapılması, buna karşılık ülkede devam eden Konferedasyon Kupası’nın biletlerinin yüksek olması, yolsuzluk ve adam kayırmanın yarattığı öfke, halkın sabrını taşırdı.


 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle